Mariusz Kwiecień zaśpiewa w Pradze z młodymi śpiewakami operowymi!

0

Sensacyjna wiadomość dla fanów Mariusza Kwietnia! Światowej sławy baryton powróci na scenę dając 18 czerwca w Pradze koncert ze swoimi uczniami.

Wydarzenie organizuje Association of Friends of Musical Talents – stowarzyszenie, którego celem jest wspieranie młodych wokalnych talentów. Założycielką stowarzyszenia jest Alena Kunertová, właścicielka Nachtigall Artists, agencji sprowadzającej do Pragi uznane i wschodzące gwiazdy opery. Tylko w tym sezonie zaproszeni zostali m.in. Piotr Beczała i Juliana Grigoryan, Jonathan Tetelman i Sylvia d’Eramo oraz Jonas Kaufmann. Zaledwie przedwczoraj w Sali Smetany Miejskiego Domu Reprezentacyjnego zaprezentowano również „Kopciuszka” Rossiniego pod batutą Łukasza Borowicza.

Mariusz Kwiecień wystąpił do tej pory w Pradze trzykrotnie – w roku 2010 oraz 2013 i 2016 (razem z Simoną Houda Šaturovą). Od czasu zakończenia swojej spektakularnej kariery wokalnej w 2020 roku wielokrotnie przyjeżdżał do stolicy Czech prowadząc kursy mistrzowskie z utalentowanymi młodymi śpiewakami. W czerwcu zaśpiewa razem z rozpoznawalną już czeską sopranistką Zuzaną Markovą oraz młodymi solistami, tj. Arnheidur Eiríksdóttir (mezzosopran), Daniel Matoušek (tenor), Emma Balunová (sopran), Ivan Lyvch (bas). Koncert odbędzie się w Sali Dworzaka w Rudolfinum, a orkiestrę PKF – Prague Philharmonia poprowadzi Alena Hron.

Mariusz Kwiecień to jeden z najlepszych barytonów swojego pokolenia, doceniany na całym świecie za role m.in. w „Don Giovannim” Mozarta, „Weselu Figara” Mozarta, „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego, „Królu Rogerze” Szymanowskiego, „Łucji z Lammermoor” Donizettiego, „Cyganerii” Pucciniego i wielu innych. Przez niemal dwadzieścia lat regularnie występował na scenie Metropolitan Opera, stale pojawiał się również w obsadach spektakli wystawianych w m.in. Lyric Chicago of Opera, Royal Opera House, Bayerische Staatsoper, Gran Teatre del Liceu, Wiener Staatsoper, Teatro Real, Opéra National de Paris.

W latach 2020-2023 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Opery Wrocławskiej, przygotowując wiele pozytywnie przyjętych premierowych spektakli (m.in. nagrodzona statuetką Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury za najlepszy spektakl „Tosca” Pucciniego w reżyserii Michaela Gielety), realizując autorski program Opera Młodych oraz zapraszając do Wrocławia wielu znakomitych artystów, takich jak m.in. Aleksandra Kurzak, Charles Castronovo, Ambrogio Maestri, Lianna Haroutounian, Marina Rebeka, Kristine Opolais, Erwin Schrott, Ekaterina Siurina, Jakub Józef Orliński.

Mariusz Kwiecień jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w lutym tego roku obronił pracę doktorską. Od początku bieżącego roku akademickiego nadany mu został tytuł profesora tej uczelni. Prowadzi kursy mistrzowskie w wielu instytucjach w kraju i za granicą, jest również jurorem w konkursach wokalnych.

Link do sprzedaży biletów: Prodejní aplikace (enigoo.cz)

Czytaj po angielsku: Mariusz Kwiecień – concert in Prague with young opera singers – Opera Lovers

O autorze