Mariusz Kwiecień odchodzi z Opery Wrocławskiej

1

Opera Wrocławska poinformowała we wpisie w mediach społecznościowych, że Mariusz Kwiecień złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora artystycznego.

We wtorek władze Dolnego Śląska zdecydowały o zamiarze odwołania Haliny Ołdakowskiej z funkcji dyrektora Opery Wrocławskiej. Wystosowano wobec niej szereg zarzutów związanych z niegospodarnością i naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Kroplą, która przelała czarę goryczy była impreza urodzinowa Bartosza Rybaka, bliskiego współpracownika ministra Czarnka, zorganizowana w dniu 17 lutego w gmachu wrocławskiej opery. Po zakończeniu spektaklu „Cyganerii” Pucciniego zaproszeni goście bawili się na scenie wrocławskiej opery w towarzystwie gwiazdy disco-polo Sławomira Świerzyńskiego z zespołu Bayer Full. W odpowiedzi na doniesienia medialne dotyczące organizacji przyjęcia, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zarządził przeprowadzenie w trybie pilnym kontroli w Operze Wrocławskiej. Sprawdzane będą procedury dotyczące wynajmu operowych pomieszczeń, a także ewentualne naruszenie przepisów BHP.

Mariusz Kwiecień był dyrektorem artystycznym teatru od 2020 roku. Jego flagowym projektem realizowanym w Operze Wrocławskiej był program „Opera Młodych”, w ramach którego możliwość debiutu i zdobycia szlifów na profesjonalnej scenie otrzymało wielu młodych artystów. W trakcie jego kadencji na deskach wrocławskiej opery można było zobaczyć wielu światowej klasy śpiewaków, tj. Aleksandra Kurzak, Charles Castronovo, Erwin Schrott, Ambrogio Maestri, Marina Rebeka, Kristīne Opolais, Ekaterina Siurina czy Lianna Haroutounian, którzy występowali zarówno w premierowych, jak i repertuarowych spektaklach. Jego decyzji o zakończeniu współpracy z operą trudno się dziwić, gdyż odwołanie w środku sezonu dyrektora naczelnego oznacza dla instytucji długie miesiące tymczasowych rządów i paraliż decyzyjny dotyczący planów artystycznych.

O autorze