Krzysztof Warlikowski reżyseruje „Idiotę” Wajnberga na Festiwalu w Salzburgu

1

Festiwal w Salzburgu ogłosił program na 2024 rok. W trakcie letnich miesięcy wystawione zostaną „Łaskawość Tytusa” Mozarta (reżyser: Robert Carsen, dyrygent: Gianluca Capuano), „Don Giovanni” Mozarta (reżyser: Romeo Castellucci, dyrygent: Teodor Currentzis), „Gracz” Prokofiewa (reżyser: Peter Sellars, dyrygent: Timur Zangiev), „Opowieści Hoffmanna” Offenbacha (reżyser: Mariame Clément, dyrygent: Marc Minkowski) oraz „Idiota” Wajnberga (reżyser: Krzysztof Warlikowski, dyrygent: Mirga Gražinytė-Tyla). Zaprezentowane zostaną również koncertowe wykonania oper „Capriccio” Straussa (dyrygent: Christian Thielemann) i „Hamlet” Thomasa (dyrygent: Bertrand de Billy).

Krzysztof Warlikowski debiutował w Salzburgu w 2018 roku spektaklem „Bachantki” Henzego. W sierpniu 2020 roku „Elektra” Straussa w reżyserii Warlikowskiego otworzyła setną edycję festiwalu. Tego lata kolejnym sukcesem okazał się „Makbet” Verdiego z Asmik Grigorian w roli Lady Makbet.

„Idiota”, dzieło oparte na powieści Fiodora Dostojewskiego, to ostatnia opera skomponowana przez Mieczysława Wajnberga. Najbardziej znanym utworem urodzonego w Warszawie kompozytora jest dziś „Pasażerka” według powieści Zofii Posmysz o życiu w obozie w Auschwitz. Po raz pierwszy na scenie została ona pokazana w 2010 roku na festiwalu w Bregencji, w inscenizacji przygotowanej przez brytyjskiego reżysera Davida Pountney’a. Spektakl zawędrował także do Warszawy, Londynu i Madrytu.

Wajnberg skomponował „Idiotę” w 1985 roku, opera została po raz pierwszy wystawiona w 2013 roku w Nationaltheater Mannheim w reżyserii Reguli Gerber w oryginalnej rosyjskiej wersji językowej. W 2016 roku sięgnął po nie Valery Gergiev pokazując je w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Zostało ono zaprezentowane także w Teatrze Bolszoj w Moskwie pod muzycznym kierownictwem Michała Klauzy. Prezentacja „Idioty” na prestiżowym festiwalu w Salzburgu świadczy o tym, że moda na odkrywanie na nowo muzyki Mieczysława Wajnberga trwa w najlepsze.

Salzburska premiera „Idioty” odbędzie się 2 sierpnia. Do 23 sierpnia zagranych zostanie łącznie 5 spektakli. W obsadzie znaleźli się Bogdan Volkov, Ausrine Stundyte, Vladislav Sulimsky, Iurii Samoilov, Clive Bayley, Margarita Nekrasova, Xenia Puskarz Thomas, Jessica Niles, Pavol Breslik, Alexander Kravets.

Dla Warlikowskiego „Idiota” Wajnberga to nie jedyna premiera zaplanowana na lato 2024 roku. 28 czerwca jego odczytanie „Le Grand Macabre” Ligetiego otworzy festiwal operowy w Bayerische Staatsoper. Wcześniej – w maju, w Teatro San Carlo w Neapolu pokazane zostaną w interpretacji Warlikowskiego zestawione dwa utwory operowe – Zamek Sinobrodego Béli Bartóka i monodram Głos ludzki Francisa Poulenca. 

O autorze