Krzysztof Warlikowski, Krzysztof Bączyk i Łukasz Goliński na Festiwalu w Salzburgu

0

20 lipca rozpoczyna się jeden z największych i najbardziej prestiżowych letnich festiwali w Europie. Wśród gwiazd zaproszonych w tym roku do Salzburga nie zabraknie również polskich artystów.

Tytułową rolę w „Weselu Figara” Mozarta zaśpiewa Krzysztof Bączyk, a w niewielkiej roli Antonia zaprezentuje się Rafał Pawnuk. Premiera przedstawienia w reżyserii Martina Kušeja odbędzie się już 27 lipca i transmitowana będzie w radio Ö1 oraz za pośrednictwem Mezzo, medici.tv oraz Servus TV (dodatkowa emisja 10 sierpnia). Orkiestrę poprowadzi Raphaël Pichon.

Krzysztof Warlikowski przygotowuje nową produkcję „Makbeta” Verdiego, która wejdzie na afisz 29 lipca. Kostiumy i scenografię zrealizowała Małgorzata Szczęśniak, stała współpracowniczka polskiego reżysera. Warlikowski został zaproszony do Salzburga po raz kolejny. W 2020 roku jego inscenizacja „Elektry” Straussa otworzyła setną edycję festiwalu. Była to jedna z dwóch premier, które znalazły się w okrojonym z powodu pandemii jubileuszowym programie wydarzenia. Dwa lata wcześniej Warlikowski debiutował w Salzburgu spektaklem „Bachantki” Henzego.

„Makbet” zapowiada się intersująco również pod względem muzycznym. Zaśpiewają m.in. Vladislav Sulimsky, Asmik Grigorian, Tareq Nazmi i Jonathan Tetelman, a kierownictwo muzyczne sprawuje Philippe Jordan, który zastąpił Franza Welser-Mösta. Przedstawienie będzie dostępne online 29 lipca na Arte Concert.

Małgorzata Szczęśniak (scenografia/kostiumy), Asmik Grigorian, Krzysztof Warlikowski (reżyser)

Jako ksiądz Fotis w „Greckiej pasji” Martinů zadebiutuje w Salzburgu Łukasz Goliński. Polski bas-baryton coraz lepiej radzi sobie na europejskich scenach, mając już za sobą występy m.in. w Royal Opera House, Gran Teatre del Liceu czy też Staatsoper Unter den Linden. „Grecką pasję” reżyseruje Simon Stone, którego „Medeę” Cherubiniego zrealizowaną również dla Festiwalu w Salzburgu będzie można obejrzeć w nadchodzącym sezonie w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Dyryguje Maxime Pascal. Spektakl będzie transmitowany za pośrednictwem radiowej stacji Ö1.

Innymi wystawianymi w trakcie festiwalu operowymi spektaklami są „Orfeusz i Eurydyka” Glucka w reżyserii Christofa Loy’a i z udziałem Cecilii Bartoli oraz „Falstaff” Verdiego w inscenizacji Christopha Marthalera, w którym wystąpią Gerald Finley, Simon Keenlyside, Bogdan Volkov i Elena Stikhina. W koncertowej wersji „I Capuleti e i Montecchi” Belliniego zaśpiewają z kolei Aigul Akhmetshina, Michele Pertusi, Elsa Dreisig, Pene Pati i Roberto Tagliavini. Atrakcyjną pozycją programu są również „Trojanie Berlioza” pod batutą Johna Eliota Gardiner i z Michaelem Spyres’em w partii Eneasza.

W tegorocznej edycji programu wspierającego młodych artystów Young Singers Project bierze udział bas-baryton Paweł Horodyski.

O autorze