Jakub Józef Orliński śpiewakiem roku OPUS KLASSIK

0

Ogłoszono nazwiska laureatów nagród niemieckiego przemysłu muzycznego. Przyznawane w 27 kategoriach OPUS KLASSIK to jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie muzyki klasycznej. O zwycięstwie w konkursie decyduje jury złożone z osób reprezentujących przemysł fonograficzny oraz przedstawiciele wydawnictw muzycznych i dziennikarze. 

Wśród tegorocznych nominacji można było znaleźć wiele polskich nazwisk, finalnie jednak statuetka trafi w ręce tylko jednej osoby – Jakuba Józefa Orlińskiego, który otrzymał tytuł „śpiewaka roku”. Kontratenor doceniony został za płytę „Farewells”, którą nagrał z pianistą Michałem Bielem. Artysta pokonał w rywalizacji takich śpiewaków jak m.in. Benjamin Bernheim, Freddie De Tommaso, Matthias Goerne, Philippe Jaroussky, Jonas Kaufmann, Tomasz Konieczny, Michael Spyres i Jonathan Tetelman. 

Orliński nominowany był w tym roku również w kategorii „śpiew solowy”. Rok temu udało mu się wygrać w kategorii „Audiovisual music production” za nagranie „Stabat Mater” Vivaldiego dokonane z towarzyszeniem instrumentalistów Capelli Cracoviensis pod batutą Tomasza Adamusa, a w 2020 roku rejestracja „Rodelindy” Händla z jego udziałem została uznana za „najlepsze nagranie opery” XVII/XVIII wieku.

Młody śpiewak jest z jednym z najczęściej nagradzanych za granicą polskich artystów, na swoim koncie ma m.in. statuetki International Opera Awards za rok 2020 w kategorii „najlepsza płyta solowa” („Facce d’Amore”) oraz Gramophone Classical Music Awards 2019 w kategorii Young Artist.

Nagrody OPUS KLASSIK zostaną wręczone 8 października podczas uroczystej gali w Konzerthaus Berlin. Pełną listę laureatów można znaleźć na stronie internetowej OPUS (opusklassik.de).

Orliński przygotowuje się obecnie do występu w premierowej produkcji „Semele” Händla w Bayerische Staatsoper (15-25 lipca), a następnie zaśpiewa na Festiwalu Bachowskim w Świdnicy (28 lipca).

O autorze