Jakub Józef Orliński, Piotr Beczała, Jan Lisiecki i Andrzej Szadejko z nominacjami do OPUS KLASSIK

0

18 października w Berlinie po raz trzeci wręczone zostaną statuetki niemieckiego przemysłu muzycznego OPUS KLASSIK. W poniedziałek ogłoszono nominacje do nagród w 25 kategoriach.

Wśród nominowanych w kategorii „śpiewak roku” znajdują się Jakub Józef Orliński, który walczy o ten tytuł aż trzema nagraniami („Händel: Rodelinda”, „Facce d‘amore”, „Rossi: La Lyra d’Orfeo”) oraz Piotr Beczała doceniony za kreację tytułowej roli w „Lohengrinie” na nagraniu DVD zrealizowanym podczas Bayreuther Festspiele w 2018 roku. Nasi utalentowani rodacy będą rywalizować o nagrodę m.in. z Jonasem Kaufmannem, Charlesem Castronovo, Ildarem Abdrazakovem i Rolando Villazónem.

Albumy „Facce d‘Amore” oraz „Luigi Rossi” mogą przynieść Orlińskiemu również statuetkę w kategorii „najlepsze nagranie solo (śpiew)”, lecz żeby ją otrzymać musi pokonać m.in. Cecilię Bartoli, Ildara Abdrazakova, Jonasa Kaufmanna i Marinę Rebekę. Płyta „Händel: Rodelinda” z udziałem młodego kontratenora uznana jest z kolei za jedno z najlepszych nagrań opery XVII/XVIII wieku. Nagranie DVD „Lohengrina” Wagnera z Piotrem Beczałą w roli głównej może okazać się natomiast najlepszym nagraniem opery dziewiętnastowiecznej.

Aż dwa albumy („Beethoven”, „Beethoven Lieder”) młodego kanadyjskiego pianisty polskiego pochodzenia Jana Lisieckiego przyniosły mu nominację w kategorii „instrumentalista roku”, a jego płyta „Beethoven Complete Piano Concertos” znalazła się wśród pretendentów do miana „najlepszego nagrania koncertowego”. „Lohengrin” nagrany m.in. przez Piotra Beczałę i „Beethoven: Complete Piano Concertos” Lisieckiego docenione są również nominacją jako „audiowizualna produkcja muzyczna roku”.

Andrzej Szadejko specjalizujący się w grze organowej może zostać tegorocznym laureatem nagrody „najlepsze nagranie instrumentalne solo” za płytę „Musica Baltica vol. 6”.

W zeszłym roku na gali rozdania nagród OPUS KLASSIK triumfował Jakub Józef Orliński, który uhonorowany został nagrodą za debiutancki solowy album „Anima Sacra”.

OPUS KLASSIK ustanowione zostały w miejsce ECHO KLASSIK, które należały do najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Europie. Nagroda ECHO została zlikwidowana po antysemickim skandalu, jaki w 2018 roku wywołało przyznanie jej raperom Kollegah i Farid Bang za album, na którym znalazły się teksty nawiązujące do Holocaustu. W 2014 roku dzięki nagraniu DVD opery „Rigoletto” Verdiego z Metropolitan Opera tytuł „śpiewaka roku” ECHO KLASSIK przyznany został Piotrowi Beczale.

Z pełną listą nominacji OPUS KLASSIK 2020 można zapoznać się na stronie internetowej: https://www.opusklassik.de/

O autorze