Izabela Matuła, Rafał Bartmiński i Łukasz Goliński w „Madamie Butterfly” w Operze Narodowej

0

Do kilku spektakli w Operze Narodowej udało się w tym sezonie skompletować bardzo dobrą obsadę. Jednym z nim jest „Madama Butterfly” Pucciniego w reżyserii Mariusza Trelińskiego, w której wystąpią Izabela Matuła, Rafał Bartmiński i Łukasz Goliński. Przedstawienia z udziałem tych solistów zaplanowane są na 4, 8, 10 i 12 listopada.

Łukasza Golińskiego warszawska publiczność zna z roli Króla Rogera w operze Szymanowskiego. Artysta od kilku sezonów jest coraz bardziej widoczny na europejskich scenach, w 2022 roku wystąpił m.in. w „Samsonie i Dalili” Saint-Saënsa i „Cyganerii” w Royal Opera House, a w tym roku krokiem milowym w jego karierze były spektakle „Greckiej pasji” Martinů na tegorocznym Festiwalu w Salzburgu.

W bieżącym sezonie Goliński dwukrotnie pojawi się na scenie Opery Narodowej – jako Sharpless w „Madamie Butterfly” oraz Giorgio Germont w „Traviacie” Verdiego. W styczniu powróci do Londynu, by zaśpiewać partię Oresta w „Elektrze” Straussa w Royal Opera House. W tej samej roli występi jesienią w Teatro San Carlo w Neapolu, a wiosną wcielać się będzie w Escamilla w „Carmen” Bizeta w Opernhaus Zürich.

Izabela Matuła to czołowy sopran Opery Narodowej, który będzie można usłyszeć nie tylko w „Madamie Butterfly”, ale również w „Halce” Moniuszki i premierze „Medei” Cherubiniego. Artystka kilka dni temu zadebiutowała w Bayerische Staatsoper, gdzie zastąpiła chorą Sonyę Yonchevą w roli gejszy Cio-Cio-San.

Matuła ma za sobą występy głównie w krajach niemieckojęzycznych, m.in. w Theater an der Wien, Staatstheater Mainz, Deutsche Oper am Rhein, Landestheaters Innsbruck, Oper Frankfurt, a także na Grange Festival w Wielkiej Brytanii.

Rafał Bartmiński to jeden z najlepszych śpiewaków występujących na polskich scenach. W Operze Narodowej zaśpiewa jeszcze w „Halce” Moniuszki, ponadto zobaczyć go będzie można m.in. w „Carmen” Bizeta w Operze Wrocławskiej. Tenor nie stroni również od repertuaru oratoryjnego, w czerwcu 2024 wykona w Filharmonii Berlińskiej „Missa solemnis op. 123” Beethovena.

Obsadę „Madamy Butterfly” w warszawskim Teatrze Wielkim uzupełniają Agata Schmidt (Suzuki) oraz Mateusz Zajdel (Goro), Joanna Motulewicz (Kate Pinkerton), Adam Walasek (Yamadori), Grzegorz Szostak (Bonzo) i Adrian Janus (Komisarz). Orkiestrę poprowadzą Patrick Fournillier oraz Piotr Staniszewski (8 listopada).

O autorze