Halina Ołdakowska może stracić stanowisko dyrektorki Opery Wrocławskiej

2

Zarząd Województwa Dolnośląskiego jednogłośnie podjął we wtorek uchwałę o zamiarze odwołania Haliny Ołdakowskiej ze stanowiska dyrektorki Opery Wrocławskiej. Stawiane zarzuty dotyczą w głównej mierze niegospodarności i naruszenia dyscypliny finansów publicznych, co potwierdziły kontrole NIK, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i orzeczenia Regionalnej Komisji Orzekającej działającej przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej, wydane po zawiadomieniu złożonym przez Rzecznika Finansów Publicznych.

Zarząd województwa dolnośląskiego podjął uchwałę o zamiarze odwołania pani Haliny Ołdakowskiej ze stanowiska dyrektora Opery Wrocławskiej z powodu naruszenia prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem. Pani Halina Ołdakowska została dwukrotnie uznana winną naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez Regionalną Komisję Orzekającą przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej we Wrocławiu. Na dyrektor Opery nałożono karę nagany oraz upomnienia” – przekazał członek zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztof Maj. „Kontrola Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wykazała niezgodne z prawem dokonywanie płatności bieżących Opery z rachunku bankowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w kwocie 210 tys. zł oraz niedopełnienie obowiązków i procedur związanych z zaciągnięciem kredytu w wysokości 1 mln zł” – dodano do uzasadnienia.

W atmosferze podejrzeń o nadużycia finansowe z Opery Wrocławskiej odchodzili również poprzedni dyrektorzy placówki – Ewa Michnik i Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Wniosek o odwołanie Ołdakowskiej wpłynął tydzień po imprezie urodzinowej Bartosza Rybaka, bliskiego współpracownika ministra Czarnka, zorganizowanej w gmachu wrocławskiej opery. Po zakończeniu spektaklu „Cyganerii” Pucciniego zaproszeni goście bawili się w towarzystwie gwiazdy disco-polo Sławomira Świerzyńskiego z zespołu Bayer Full, który według medialnych doniesień zaśpiewać miał po chińsku przebój „Majteczki w kropeczki”. W przyjęciu uczestniczyli m.in. minister Czarnek z małżonką, lokalni politycy PiS, rektorzy wrocławskich uczelni, kardynał Gerhard Müller i znany z programu „Azja Express” celebryta Piotr Czaykowski.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, Halina Ołdakowska ma kierować Operą Wrocławską do końca tego miesiąca. Stery teatru przejęła w 2020 roku i zarządzała nim wraz z Mariuszem Kwietniem, który odpowiedzialny jest za poziom artystyczny instytucji i Bassemem Akiki, sprawującym do początku sezonu 2022/23 kierownictwo muzyczne. W tym czasie teatrowi udało się m.in. zrealizować kilka ciekawych premier operowych i baletowych, powołać do życia autorski program „Opera Młodych”, w ramach którego możliwość debiutu na profesjonalnej scenie otrzymało wielu młodych artystów, a także zaprosić śpiewaków światowego formatu, takich jak Aleksandra Kurzak, Charles Castronovo, Erwin Schrott, Ambrogio Maestri, Marina Rebeka, Kristīne Opolais, Ekaterina Siurina czy Lianna Haroutounian.

O autorze