Ewa Vesin i Andrzej Dobber wystąpią wspólnie w „Tosce” w Staatsoper Hamburg

0

Ewa Vesin oraz Andrzej Dobber wystąpią razem w trzech spektaklach „Toski” Pucciniego w Staatsoper Hamburg w reżyserii Roberta Carsena. Przedstawienia zaplanowane są na 3, 5, i 7 listopada. Orkiestrę poprowadzi Paolo Carignani, a partię Cavaradossiego zaśpiewa Young Woo Kim.

Ewę Vesin wcielała się dotychczas w rolę Toski m.in. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Operze Wrocławskiej, Den Norske Opera (Oslo), Staatsoper Hannover, Opéra national Montpellier czy Národní divadlo (Praga). Innymi znaczącymi rolami w repertuarze śpiewaczki są Turandot, Halka, Maddalena di Coigny w „Andrea Chenier” Giordana, Madame Lidoine w „Dialogach karmelitanek” Poulenca i Renata w „Ognistym aniele” Prokofieva.

Sopranistka przygotowuje się do debiutu w roli Brunhildy w „Walkirii” Wagnera pod batutą Oksany Lyniv, z którą miała okazję już współpracować w 2022 roku przy okazji wystawienia „Turandot” Pucciniego w Teatro dell’Opera di Roma. Koncertowe wykonanie „Walkirii” zaplanowane jest na październik 2024 roku w Teatro Comunale di Bologna. Ważnym krokiem w jej karierze będzie również występ w roli Turandot w La Monnaie / De Munt (Bruksela) w czerwcu 2024.

Jedyną okazją w tym sezonie do posłuchania głosu Ewy Vesin w Polsce jest koncert „Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku: recital Ewy Vesin i Mischy Kozłowskiego”, który odbędzie się 23 listopada w Strefie Kultury Wrocław.

Występem w tytułowej roli w „Nabuccu” Verdiego w Operze Śląskiej Andrzej Dobber obchodzić będzie jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. W ostatnich sezonach baryton śpiewał najczęściej na scenach Semperoper Dresden oraz Staatsoper Hamburg, gdzie kreował role m.in. Nabucca, Rigoletta, Germonta w „Traviacie” Verdiego, Scarpii w „Tosce” Pucciniego, Ezia w „Atyli” Verdiego, Don Pizarra w „Fideliu” Beethovena, Amonasra w „Aidzie” Verdiego, Sharplessa w „Madamie Butterfly” Pucciniego.

O autorze