Ewa Tracz i Łukasz Goliński śpiewakami roku. Rozdano XVII Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury

0

W poniedziałek wieczorem w siedzibie Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia 17. Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. To jedyny ogólnopolski konkurs, który honoruje artystów i twórców związanych ze środowiskiem teatralno-muzycznym.

W kategoriach „najlepsza śpiewaczka operowa” oraz „najlepszy śpiewak operowy” nagrodzeni zostali Ewa Tracz i Łukasz Goliński, oboje za role w „Królu Rogerze” Szymanowskiego wystawionym przez Operę na Zamku w Szczecinie. Ewa Tracz odebrała statuetkę i uświetniła galę krótkim występem, natomiast śpiewający obecnie w „Carmen” Bizeta w Staatsoper Stuttgart Łukasz Goliński na uroczystość nie dotarł. Na osobiste uczestnictwo w wydarzeniu nie zdecydowała się zresztą zauważalna część nominowanych i laureatów.

W kategorii „najlepszy reżyser” zwyciężyła Karolina Sofulak, a najlepszym dyrygentem został Martin Leginus, oboje zgłoszeni przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Za najlepszy spektakl uznano ex aequo „Dydonę i Eneasza” w Warszawskiej Operze Kameralnej i „Turandot” w Operze Krakowskiej zrealizowaną za dyrektorskiej kadencji Bogusława Nowaka, który otrzymał nagrodę za całokształt pracy artystycznej.

Pełna lista laureatów:

– w kategorii Najlepszy spektakl nagrodę ex aequo otrzymał spektakl „Dydona i Eneasz”, zgłoszony przez Warszawską Operę Kameralną oraz spektakl „Turandot”, zgłoszony przez Operę Krakowską.  

– w kategorii Najlepszy spektakl dla młodego widza nagrodę otrzymał spektakl „Matylda”, zgłoszony przez Teatr Syrena w Warszawie i Teatr Kameralny w Bydgoszczy.

– w kategorii Najlepszy reżyser nagrodę otrzymała Karolina Sofulak, zgłoszona przez Teatr Wielki im. St. Moniuszki w Poznaniu.

– w kategorii Najlepszy dyrygent nagrodę otrzymał Martin Leginus, zgłoszony przez  Teatr Wielki im. St. Moniuszki w Poznaniu.

– w kategorii Najlepsza scenografia nagrodę otrzymał Damian Styrna, zgłoszony przez Teatr Muzyczny w Poznaniu.

– w kategorii Najlepsze kostiumy nagrodę otrzymała Dorota Sabak-Ciołkosz, zgłoszona przez Teatr Rozrywki w Chorzowie.

– w kategorii Najlepsza choreografia nagrodę otrzymali Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka , zgłoszeni przez Teatr Rozrywki w Chorzowie.- w kategorii Najlepszy plakat teatralno – muzyczny nagrodę otrzymali Adam Żebrowski i Tomasz Lazar, zgłoszeni przez  Operę na Zamku w Szczecinie.

– w kategorii Najlepsza śpiewaczka operowa nagrodę otrzymała Ewa Tracz, zgłoszona przezl  Operę na Zamku w Szczecinie.

 – w kategorii Najlepszy śpiewak operowy nagrodę otrzymał Łukasz Goliński, zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie.

– w kategorii Najlepsza wokalistka musicalowa nagrodę otrzymała Natalia Kujawa, zgłoszona przez  Teatr Syrena w Warszawie.

– w kategorii Najlepszy wokalista musicalowy nagrodę otrzymał Przemysław Glapiński, zgłoszony przez Teatr Syrena w Warszawie.

– w kategorii Najlepsza tancerka (klasyka) nagrodę otrzymała Mai Kageyama, zgłoszona przez Polski Balet Narodowy.

– w kategorii Najlepszy tancerz (klasyka) nagrodę otrzymał Kristof Szabo, zgłoszony przez  Polski Balet Narodowy.

– w kategorii Najlepsza tancerka (pozostałe formy taneczne) nagrodę otrzymała Grażyna Śródecka, zgłoszona przez  Teatr Wielki im. St .Moniuszki w Poznaniu.

– w kategorii Najlepszy tancerz (pozostałe formy taneczne) nagrodę otrzymał Andrzej Malinowski, zgłoszony przez  Operę Wrocławską.

Nagrodę specjalną za całokształt pracy artystycznej otrzymał Bogusław Nowak – zgłoszony przez Kapitułę XVII Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury, wieloletni dyrektor Opery Krakowskiej.

Podczas Gali TNM wyróżniono jednego z członków Kapituły, artystę grafika – Andrzeja Pągowskiego, który odebrał Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”. 

O autorze