Elīna Garanča i Piotr Beczała zaśpiewają na otwarciu Balu w Operze Wiedeńskiej

0

8 lutego w Wiener Staatsoper odbędzie się 66. edycja legendarnego Opernball, który otworzy występ Elīny Garančy, Piotra Beczały i Sereny Sáenz. Orkiestrę poprowadzi Bertrand de Billy.

To kulminacyjny moment w bogatym kalendarium wiedeńskich balów, których w ciągu roku odbywa się ponad czterysta pięćdziesiąt. Tradycyjny sezon balowy rozpoczyna sylwestrowy bal cesarski (Kaiserball) w Hofburgu, jednak za najbardziej prestiżowy i elegancki uchodzi właśnie Bal w Operze (Opernball), w którym bierze udział wielu znanych przedstawicieli świata polityki, biznesu, sportu i branży rozrywkowej. Wydarzenie transmitowane jest na żywo w austriackiej telewizji ORF2.

Na rozpoczęcie wieczoru zaplanowano występy znakomitych artystów – Elīny Garančy, Piotra Beczały i Sereny Sáenz. Polski tenor otworzy Bal w Operze Wiedeńskiej już po raz drugi, cztery lata temu zaśpiewał tam wraz z Aidą Garifulliną. W tym roku bal wypada pomiędzy jego wiedeńskimi spektaklami „Toski” Pucciniego, gdzie na scenie towarzyszyć mu będą Elena Stikhina i Erwin Schrott.

W programie koncertu znajdują się m.in. Barkarola z II aktu opery „Opowieści Hoffmanna” Offenbacha, polonez z opery „Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego, arie z oper „Carmen” Bizeta i „Don Carlo” Verdiego oraz znana meksykańska pieśń „Granada” skomponowana przez Agustína Larę.

Zatańczy również Wiener Staatsballett w choreografii przygotowanej przez Alexei’a Ratmansky’ego.

Bilety na bal kosztują 385 EUR. Przyjemność zasiadania w loży jest zdecydowanie droższa, za sześcioosobowe miejsce trzeba zapłacić od 14 tys. EUR. Dochody z biletów i z konsumpcji w teatrze częściowo przeznaczone będą na wsparcie charytatywnej inicjatywy „Österreich hilft Österreich”, na ten cel licytowane będzie również dzieło austriackiego artysty Herberta Brandla. Obraz wykorzystywany będzie wcześniej w materiałach promocyjnych teatru, a jego cena wywoławcza wynosi 60 tys. EUR. Link do aukcji: 2024/02/15 Herbert Brandl for the Vienna Opera Ball (1 items) – Dorotheum

O autorze