Asmik Grigorian jako Salome w transmisji ze Staatsoper Hamburg na Arte.tv

0

Bezpłatny kulturalny kanał Arte.tv transmituje dziś o godz. 18.00 premierowy spektakl „Salome” Straussa ze Staatsoper Hamburg. W tytułowej roli tytułowej roli zobaczymy znakomitą litewską sopranistkę Asmik Grigorian. Reżyseruje Dmitri Tcherniakov, a orkiestrę prowadzi Kent Nagano.

W obliczu wędrującego księżyca duch i ciało, w całej swojej wielkości i nędzy, są pochłonięte kłótnią do momentu aż leje się krew dwóch ciał. „Salome” Ryszarda Straussa trzyma się blisko odtwarzającej biblijny materiał wersji Oscara Wilde‘a i opowiada urzekającą historię młodej kobiety, Salome, która przemienia się z narzędzia w rękach swojej matki w niezależną osobowość. W swojej niespełnionej tęsknocie za czymś wyzwalająco odmiennym, takim jak ciało Jochanaana (proroka Jana), pragnie zemsty i żąda jego głowy za swój uwodzicielski taniec.

Opera Państwowa w Hamburgu prezentuje „Salome” w wyjątkowej inscenizacji Dmitrija Czerniakowa pod batutą Kenta Nagano, prowadzącego imponującą muzycznie Państwową Orkiestrę Filharmonii. Asmik Grigorian błyszczy w roli Salome, której los w mrocznej opowieści zmierza ku fatalnemu zwrotowi. Dzięki współpracy utalentowanego zespołu, w tym Eleny Zaytsevy (kostiumy), Gleba Filshtinsky’ego (oświetlenie) i Tatiany Werestchaginy (dramaturgia), przedstawienie zachwyca wizualnie oraz muzycznie.

Strauss oddaje demoniczną dramaturgię Oscara Wilde’a mocnymi dźwiękami, a nieustępliwa muzyka towarzyszy Salome podczas jej podróży życiowej – począwszy od dekadenckiego życia aż do śmierci. To przedstawienie operowe na ARTE Concert obiecuje nie tylko muzyczne i dramatyczne uniesienia, ale pozwoli też zanurzyć się w fascynujący świat Salome.

Obsada: Asmik Grigorian, Kyle Ketelsen, John Daszak, Violeta Urmana, Oleksiy Palchykov, Jana Kurucová.

O autorze