Andrzej Filończyk jako Lord Enrico Ashton w „Łucji z Lammermoor” w Monachium i Berlinie

0

Po udanych występach w „Pajacach” Leoncavalla w Royal Opera House i „Cyruliku sewilskim” Rossiniego w Teatro Regio di Parma, Andrzej Filończyk powraca do roli Lorda Enrico Ashtona w „Łucji z Lammermoor” Donizettiego, w której zaprezentuje się w Bayerische Staatsoper w Monachium oraz Deutsche Oper w Berlinie.

Filończyk zadebiutował w roli Lorda Ashtona w marcu 2022 roku w Monachium. Inscenizacja Barbary Wysockiej utrzymuje się w repertuarze Bayerische Staatsoper od 2015 roku, a od tego czasu występowali w niej m.in. Mariusz Kwiecień i Piotr Beczała. W tym sezonie w obsadzie spektaklu znajdują się Serena Sáenz, Xabier Anduaga, Granit Musliu, Christian Van Horn, Emily Sierra i Aleksey Kursanov. Dyryguje Antonino Fogliani. Przedstawienia z udziałem Andrzeja Filończyka zaplanowane są na 27 i 30 stycznia.

1 i 17 marca Andrzej Filończyk zaśpiewa w Berlinie, gdzie ponownie pojawi się na scenie w roli Lorda Ashtona. Deutsche Oper wznawia pochodzącą z 1980 roku produkcję Filippo Sanjusta, a obok Filończyka wystąpią również Adela Zaharia, Ioan Hotea, Matthew Newlin, Byung Gil Kim, Karis Tucker i Jörg Schörner. Orchester der Deutschen Oper Berlin poprowadzi Ivan Repušić.

Polski baryton doceniony został w tym sezonie statuetką International Opera Awards w kategorii „młody artysta roku”. Jego najbardziej oczekiwane w tym sezonie występy to debiut w roli Don Giovanniego. Jako mozartowski awanturnik i kobieciarz Filończyk pojawi się na scenach Teatro San Carlo (luty 2024) oraz Wiener Staatsoper (kwiecień 2024).

O autorze