13 października w Berlinie po raz drugi ogłoszeni zostaną laureaci nagród OPUS KLASSIK.
Wśród nominowanych w kategorii „śpiewaczka roku” znajduje się Aleksandra Kurzak (album „Puccini in Love”), która rywalizuje o statuetkę m.in. z Cecilią Bartoli, Dianą Damrau, Joyce DoDonato, Aidą Garlifulliną, Anną Netrebko, Olgą Peretyatko, Anitą Rachvelishvili, Mariną Rebeką czy Nadine Sierrą. Na zdobycie tytułu „śpiewaka roku” szansę z kolei ma Jakub Józef Orliński („Anima Sacra”), który jest nominowany w tej kategorii wraz z Roberto Alagną, Phillipe Jarousskym, Jonasem Kaufmannem, Brynem Terfelem czy Rolando Villazonem. Orliński walczy również z innymi śpiewakami o nagrodę w kategorii „młody artysta”, lecz żeby ją otrzymać musi pokonać m.in. Javiera Camarenę, Anitę Rachvelishvili czy Nadine Sierrę.
„Puccini in Love” – pierwsza wspólna płyta pary wybitnych śpiewaków Aleksandry Kurzak i Roberta Alagni przyniosła im nominację jako w kategorii najlepszego nagrania opery, oratorium lub koncertu. Doceniony został również album „Anima Sacra” nagrany przez coraz bardziej rozchwytywanego na świecie polskiego kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego.
OPUS KLASSIK ustanowione zostały w miejsce ECHO KLASSIK, które należały do najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Europie. Nagroda ECHO została zlikwidowana po antysemickim skandalu, jaki w 2018 roku wywołało przyznanie jej raperom Kollegah i Farid Bang za album, na którym znalazły się teksty nawiązujące do Holocaustu.
W 2014 roku dzięki nagraniu DVD opery „Rigoletto” Verdiego z Metropolitan Opera, tytułem „śpiewaka roku” i statuetką ECHO KLASSIK uhonorowany został Piotr Beczała .