Aigul Akhmetshina i Piotr Beczała w transmisji „Carmen” z Metropolitan Opera

0

27 stycznia w wybranych kinach planowana jest kolejna bezpośrednia transmisja z Metropolitan Opera. Tym razem zaprezentowana zostanie nowa inscenizacja „Carmen” Bizeta, jednej z najbardziej znanych i najczęściej wystawianych oper na świecie. W tytułowej roli wystąpi Aigul Akhmetshina, a jako Don José partnerować jej będzie Piotr Beczała.

Debiutująca w The Metropolitan Opera reżyserka Carrie Cracknell ożywia klasyczną opowieść o niosącej śmierć namiętności, przenosząc akcję w czasy współczesne i eksplorując niezwykle ważne oraz aktualne tematy związane z pragnieniem przełamania społecznych ograniczeń.

W tytułową rolę wciela się Aigul Akhmetshina, która partię Carmen wykonywała po raz pierwszy w wieku 21 lat (na scenie Royal Opera House). 27-letnia obecnie rosyjska mezzosopranistka jest najmłodszą śpiewaczką zaangażowaną do tej roli w historii Metropolitan Opera. Artystka uhonorowana została jesienią ubiegłego roku statuetką International Opera Awards w kategorii „śpiewaczka roku”, a jej kolejne angaże to mi.n. powrót do Londynu, gdzie ponownie zaśpiewa „Carmen” u boku Piotra Beczały.

Piotr Beczała włączył rolę Don José do swojego repertuaru w 2018 roku, zadebiutował w tej roli w Wiener Staatsoper. W 2021 roku ponownie zaśpiewał ją w Wiedniu, tym razem w premierze słynnej produkcji Calixto Bieito. Z uwagi na panującą wówczas pandemię koronawirusa spektakl odbył się bez udziału publiczności, ale transmitowany był na żywo za pośrednictwem Internetu. Produkcja weszła na stałe do repertuaru Wiener Staatsoper, a Piotra Beczałę można było podziwiać w niej w 2022 roku, gdy zaśpiewał z Elīną Garančą.

Premiera nowej produkcji w Met odbyła się w sylwestra, niestety bez udziału Piotra Beczały, który był zmuszony odwołać swój udział w kilku spektaklach z powodu choroby.

Na scenie wystąpią ponadto: sopranistka Angel Blue jako Micaëla i bas-baryton Kyle Ketelsen jako Escamillo. Orkiestrę Metropolitan Opera prowadzi Daniele Rustioni.

O autorze