Zuzanna Nalewajek nominowana do litewskiej nagrody „Złote Krzyże Sceny” za tytułową rolę w „Kopciuszku” Masseneta

0

Zuzanna Nalewajek została nominowana do litewskiej nagrody „Złote Krzyże Sceny” w kategorii „najlepszy solista operowy”. Polską śpiewaczkę doceniono za główną rolę w „Kopciuszku” Masseneta, w którym wystąpiła jesienią 2023 roku w Kownie (Kaunas State Musical Theate).

Spektakl w reżyserii Jüri’ego Naela jest koprodukcją z odbywającym się w estońskiej Parnawie konkursem wokalnym Klaudia Taev Competition. Możliwość zaśpiewania swojej wymarzonej roli w profesjonalnej operowej produkcji to główna nagroda w odbywającym się co dwa lata konkursie dla młodych śpiewaków. 

Zuzanna Nalewajek jako zwyciężczyni edycji z 2021 roku wybrała operę Masseneta, która we wrześniu ubiegłego roku po raz pierwszy wystawiona została w Estonii, a kilka tygodni wcześniej w Kownie.

Zarówno w 2021, jak i 2023 roku jurorem konkursu Klaudia Taev Competition był m.in. Mariusz Kwiecień.

Złote Krzyże Sceny to najwyższe odznaczenie teatralne na Litwie. Przyznawane najlepszym twórcom teatralnym z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W tym roku do litewskiego Ministerstwa Kultury wpłynęło 93 propozycji w różnych kategoriach. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 27 marca.

O autorze