Zmarła włoska sopranistka Mirella Freni

5

9 lutego w wieku 84 lat zmarła w Modenie wybitna włoska śpiewaczka operowa Mirella Freni. Informację o śmierci artystki podał w niedzielę wieczorem jej menedżer Jack Mastroianni z IMG Artists. W ostatnich latach życia Freni cierpiała na zanik mięśni, przeszła również wylew.

Mirella Freni zadebiutowała w 1955 r. jako Micaela w operze Georgesa Bizeta „Carmen”. W latach 1959-1962 występowała w teatrach operowych w Holandii i Wielkiej Brytanii, a międzynarodowe uznanie przyniosły jej partie Adiny w „Napoju miłosnym” oraz Zuzanny w „Weselu Figara” w 1960 r.

W 1965 r. zaśpiewała po raz pierwszy w Metropolitan Opera, gdzie wystąpiła w roli Mimi w „Cyganerii” Giacomo Pucciniego. Na słynnej nowojorskiej scenie kreowała z sukcesem aż 13 ról, w tym jako Julia w „Romeo i Julii” Charles’a Gounoda czy Liu w „Turandot” Pucciniego.

W 1976 r. sopranistka wystąpiła w roli Zuzanny w filmowej wersji „Wesela Figara”. Karierę zakończyła w 2005 r. tytułową rolą Joanny d’Arc w „Dziewicy Orleańskiej”.

Freni była we Włoszech ostatnią już śpiewaczką, której samo pojawienie się na scenie wywoływało długotrwałe owacje publiczności. Po zakończeniu kariery wokalnej zajmowała się działalnością pedagogiczną. Uczyła śpiewu w Centrum Bel Canto w Vignola, które założyła wraz z mężem, słynnym bułgarskim basem Nikołajem Giaurowem. W 1990 r. na rynku pojawiły się jej pamiętniki, opublikowane pod tytułem „Mio caro teatro” (Mój drogi teatr).

O autorze