Zmarł kompozytor i dyrygent André Previn

3

Czterokrotny zdobywca Oscara, André Previn zmarł w wieku 89 lat. O śmierci znanego dyrygenta i kompozytora poinformowała agencja IMG Artist, z którą był on związany przez ostatnie lata.

André Previn urodził się w 1929 roku w żydowskiej rodzinie w Berlinie i w wieku 10 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Ogromną sławę i uznanie przyniosła mu praca w Hollywood, w wyniku której otrzymał cztery Oscary za muzykę i opracowanie muzyki do filmów „Gigi”(1958),”Porgy and Bess”(1959), „Słodka Irma”(1963) i „My Fair Lady” (1964).

W latach 70. i 80. dyrygował najlepszymi orkiestrami symfonicznymi świata, m.in. Boston Symphony Orchestra, New York Philharmonic, Wiener Philharmoniker, Houston Symphony, Pittsburgh Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic, London Symphony Orchestra oraz występował jako pianista.

Pod koniec lat 80. powrócił do swych młodzieńczych fascynacji muzyką jazzową i nagrał dwa albumy z izraelskim skrzypkiem Itzhakiem Perlmanem: „A Different Kind of Blues” i „It’s a Breeze”.

W 1998 r. zdobył Grand Prix du Disque za nagranie skomponowanej przez siebie opery „Tramwaj zwany pożądaniem” na podstawie sztuki Tennessee Williamsa. Polska prapremiera opery odbyła się w ubiegłym roku w Teatrze Wielkim w Łodzi pod muzycznym kierownictwem Tadeusza Kozłowskiego, a spektakl otrzymał wiele nagród i pochwał zarówno ze strony krytyków, jak i publiczności.

W 1966 r. królowa Elżbieta II mianowała go Honorowym Rycerzem Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego. W życiu prywatnym pięciokrotnie żonaty, m.in. ze znaną aktorką Mią Farrow.

 

O autorze