W dniach od 31 sierpnia do 19 września w Warszawie odbędzie się Festiwal Oper Barokowych, organizowany już po raz czwarty przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej Dramma per Musica.
W trakcie koncertu inauguracyjnego na Zamku Królewskim zaprezentowane zostaną najpiękniejsze arie i duety epoki baroku z oper Vivaldiego, Haendla oraz Purcella w wykonaniu Olgi Pasiecznik, Anny Radziejewskiej, Kacpra Szelążka oraz Artura Jandy przy akompaniamencie orkiestry Royal Baroque Ensemble pod dyrekcją Lilianny Stawarz, pełniącej funkcję prezes Stowarzyszenia.
Najciekawszym wydarzeniem festiwalu jest planowana premiera „Alciny” Haendla w reżyserii Jacka Tyskiego. Opera w wersji scenicznej wystawiona zostanie w postindustrialnej przestrzeni „Małej Warszawy” (dawna „Fabryka Trzciny”) na warszawskiej Pradze, natomiast wersję koncertową będzie można zobaczyć w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. W obydwu lokalizacjach wystąpią: Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Joanna Krasuska-Motulewicz, Joanna Lalek oraz Olga Siemieńczuk.
Wśród festiwalowych propozycji nie mogło zabraknąć entuzjastycznie przyjętej zeszłorocznej premiery – „Farnace” Vivaldiego, która będzie przypomniana również w wersji scenicznej (w Teatrze Królewskim w Łazienkach) oraz koncertowej (w S1).
W Studiu im. W. Lutosławskiego będzie można usłyszeć również „Acis, Galatea e Polifemo” Haendla w wykonaniu Dagmary Barny, Magdaleny Pluty oraz Patryka Rymanowskiego.
Koncerty kameralne przybliżą polską, niemiecką, francuską oraz włoską muzykę barokową. Szczególnie interesująco zapowiada się recital wschodzącej międzynarodowej gwiazdy – Jakuba Józefa Orlińskiego „Muzyka włoskiego baroku”, który zaśpiewa utwory Vivaldiego, Fago oraz Cavallego.
W programie festiwalu przewidziany jest również koncert oratoryjny „Miserere” w Kościele Franciszkanów na Nowym Mieście.
Organizatorzy deklarują, że wszystkie pozycje festiwalu odbędą się zgodnie z planem, mimo trudności finansowych, z jakimi boryka się Stowarzyszenie. Każdy, komu bliska jest muzyka barokowa i chciałby wesprzeć to unikalne i niezmiernie wartościowe wydarzenie na kulturalnej mapy Warszawy, może dokonać wpłat w zorganizowanej spontanicznie zbiórce: https://pomagam.pl/drammapermusica