Wirtualne oklaski na Koncercie Noworocznym Filharmoników Wiedeńskich

0

Miliony widzów z całego świata nie wyobraża sobie lepszego sposobu na celebrowanie rozpoczęcia nowego roku, niż obejrzany rano Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich. Z powodu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, wydarzenie odbędzie się w tym roku bez udziału publiczności, jednak muzycy nie zamierzają rezygnować z aplauzu widowni!

Wszyscy zainteresowani mogą zarejestrować się na stronie www.mynewyearsconcert.com i oklaskiwać Filharmoników Wiedeńskich na żywo za pośrednictwem komputera, tabletu czy smartfona. Brawa na zakończenie obu części koncertu będą słyszalne na żywo w sali Musikverein przez system nagłośnienia. Będzie można je także usłyszeć w telewizji. Będzie to znak solidarności w okresie światowego zastoju w sektorze kultury. Chętni mogą także przesłać wcześniej zdjęcie, które będzie wyrażać emocje związane z koncertem. Wybrane zdjęcia zostaną wyświetlane podczas oklasków na żywo.

Koncert Noworoczny w 2021 roku poprowadzi Riccardo Muti. Włoski dyrygent został zaproszony do współpracy podczas tego prestiżowego wydarzenia z orkiestrą Filharmoników Wiedeńskich już po raz szósty. Program muzyczny jest wypełniony radosnymi, pełnymi werwy, ale także skłaniającymi do refleksji kompozycjami rodziny Straussów i współczesnych im kompozytorów. Od kilku lat organizatorzy konsekwentnie starają się uatrakcyjniać koncert występami zespołu baletowego Wiener Staatsoper, którego obecność zostanie silnie zaznaczona również tego roku.

W tym roku zabrzmią dzieła Franza von Suppé, Johanna Straussa Jr., Josefa Straussa, Carla Zellera, Karla Millöckera, Karla Komzáka, Johanna Straussa, Sr. Nie zabraknie również „żelaznych pozycji” w programie koncertu, jakich jak walc „Nad pięknym modrym Dunajem” (od 1945) i „Marsz Radetzky’ego” (od 1946). Transmisję telewizyjną śledzi zazwyczaj ponad 50 milionów widzów z ponad dziewięćdziesięciu krajów.

Koncerty Noworoczne odbywają się regularnie w Złotej Sali Musikverein, począwszy od 1941 roku. Jest ona uznawana nie tylko za jedną z najpiękniejszych sal koncertowych świata, ale równie wysoko oceniana jest za akustykę zachwycając brzmieniem, przejrzystością i przestronnością dźwięku.

Z okazji Koncertu Noworocznego ta wybudowana na wzór antyczny sala ozdabiana jest przepiękną dekoracją kwiatową. Od 1980 roku kwiaty były tradycyjnie dostarczane w darze z włoskiego miasta San Remo, lecz już od pięciu lat za przystrojenie sali odpowiada Vienna City Gardens. Kolumny, kariatydy i płaskorzeźby na dachu sprawiają wrażenie, jakby to była świątynia wybudowana ku chwale muzyki.

Transmisję koncertu będzie można śledzić również w polskich mediach:

  • na TVP Kultura od godziny 11:15 – cz.1 koncertu 
  • na TVP 2 od godziny 12:15 – cz.2 koncertu 
  • oraz na antenie radiowej Programu Drugiego Polskiego Radia od godziny 11:15

Nagranie ubiegłorocznego koncertu dostępne jest na YouTube:

O autorze