„Walkiria” już w sobotę w transmisji z Metropolitan Opera

4

Monumentalna inscenizacja drugiej części słynnego „Pierścienia Nibelunga” Wagnera już w sobotę w transmisji z Metropolitan Opera. Robert Lepage zrealizował w Nowym Jorku cały „Ring” z wykorzystaniem nowoczesnej scenografii i multimediów. Widzowie na całym świecie będą mogli obejrzeć „Walkirię” w nowej obsadzie. W tytułową rolę walkirii Brunhildy wcieli się Christine Goerke.

W postaci Zyglindy i Zygmunta, bliźniąt rozdzielonych przez los, a później połączonych kazirodczą miłością, wcielą się pochodząca z Holandii sopranistka Eva-Maria Westbroak i australijski tenor Stuart Skelton. W roli króla bogów Wotana wystąpi amerykański bas-baryton Greer Grimsley, a jego małżonką Fryką będzie również urodzona w Ameryce mezzosopranistka Jamie Barton. Spektaklem dyryguje Philippe Jordan.

Wystawienie opery Richarda Wagnera to zawsze wielkie wydarzenie. Nie tyle z powodu ogromu jego wielogodzinnych dzieł, co przede wszystkim trudności wykonawczych, jakie postawił przed artystami. To dlatego na światowych scenach nie goszczą one na co dzień, a specjalna kategoria śpiewaków wagnerowskich jest wprost rozchwytywana. „Walkiria” – drugie ogniwo tetralogii „Pierścień Nibelunga” – opowiada o spotkaniu rozdzielonych bliźniąt: Zygmunta i Zyglindy. Zraniony podczas walki wojownik trafia do domu Zyglindy i zakochuje się w niej z wzajemnością, choć kobieta jest mężatką i okazuje się być jego siostrą. Śmiertelnicy są jednak tylko pionkami w grze bogów: Wotana i jego żony Fryki. Zaś tytułowa walkiria, Brunhilda, jedna z córek Wotana, sprzeciwia się woli ojca… Multimedialna inscenizacja Met nawiązuje do historii wykonań tej opery i podkreśla ponadczasowość dzieła Wagnera.

Lista kin na stronie dystrubutora transmisji z Metropolitan Opera: http://new.nazywowkinach.pl/met-in-hd/gdzie-obejrzec

O autorze