Verdi Gala z okazji 210. rocznicy urodzin kompozytora

0

Z okazji 210. rocznicy urodzin Giuseppe Verdiego, Teatro Regio di Parma organizuje galowy koncert wypełniony ariami z oper wybitnego włoskiego kompozytora. Wydarzenie transmitowane będzie o godz. 20.00 na żywo na platformie streamingowej OperaVision. Zaśpiewają Eleonora Buratto, Clémentine Margaine, Gregory Kunde i Michele Pertusi, a orkiestrę Filarmonica Arturo Toscanini poprowadzi Omer Meir Wellber.

Koncert jest częścią 23. edycji Festiwalu Oper Verdiego. Twórca 28 dzieł scenicznych urodził się 10 października 1813 r. w niewielkiej miejscowości Le Roncole niedaleko Parmy w rodzinie kupców. Widząc talent syna rodzice posłali go do wiejskiego organisty na naukę czytania i pisania oraz gry na organach. Wkrótce przyszły kompozytor zaczął grać w lokalnym kościele.

Kompozycji zaczął się uczyć w pobliskim Busseto, korzystając ze wsparcia przyjaciela ojca, kupca Antonio Barezziego. To on pomógł również Verdiemu kontynuować naukę w Mediolanie. Po ukończeniu tam studiów kompozytor ożenił się z córką kupca, Margheritą. Mieli dwoje dzieci, które zmarły na nieznaną chorobę.

W 1839 r. w mediolańskiej La Scali pokazano pierwszą operę Verdiego „Oberto”. Gdy Verdi pracował nad drugą operą, zmarła jego żona. Verdi potem wspominał, że kolejne lata były najsmutniejszym okresem w jego życiu.

W latach 40. związał się z sopranistką Giuseppiną Strepponi. Okazało się, że śpiewaczka ma dwoje nieślubnych dzieci. Związek krytykowano, Verdi spędził jednak ze śpiewaczką kilkadziesiąt kolejnych lat swojego życia, mieszkali razem we Włoszech i Francji. Wzięli też ślub.

Rozgłos przyniosły Verdiemu skomponowane w latach 50. XIX w. opery „Rigoletto”, „Trubadur” i „Traviata”. Zdobył wówczas popularność i uznanie krytyków. Jego dzieła zaczęto wystawiać w całej Europie.

Obok działalności muzycznej, angażował się także w życie polityczne, był zwolennikiem zjednoczenia Włoch. W 1861 r. został posłem pierwszego parlamentu włoskiego.

W 1869 r. wicekról Egiptu zaproponował Verdiemu napisanie opery z okazji otwarcia Kanału Sueskiego. Verdi skomponował jedno ze swoich najświetniejszych dzieł – „Aidę”. Opera została wystawiona po raz pierwszy w Kairze w 1871 r. Tytułowa bohaterka to etiopska niewolnica, w której kocha się wódz egipskiej armii Radames. Ma on nadzieję, że zwycięska wyprawa przeciwko Etiopom sprawi, że faraon zgodzi się na ich ślub.

W 1873 r. Verdi napisał Requiem w hołdzie zmarłemu przyjacielowi, czołowemu przedstawicielowi włoskiego romantyzmu Alessandro Manzoniemu. Utwór łączący muzykę religijną ze stylem włoskiej opery po raz pierwszy zaprezentowano w pierwszą rocznicę śmierci poety w 1874 r. w kościele św. Marka w Mediolanie.

Ostatnim utworem skomponowanym przez Verdiego była opera komiczna „Falstaff”. To dzieło, opowiadające o starcu wspominającym młodość, zostało po raz pierwszy w 1893 r. w mediolańskiej La Scali. Tam kompozytor w wieku 82 lat założył działający do dziś dom dla emerytowanych muzyków.

Verdi zmarł 27 stycznia 1901 r. w Mediolanie. Został pochowany wraz ze Strepponi w jednej z mediolańskich kaplic. 

Program koncertu:

I Vespri siciliani Ouverture

Otello “Già nella notte densa”

Otello “Dio! Mi potevi scagliar”

Macbeth “Patria oppressa!”

Ernani Scena, aria e cabaletta “Che mai vegg’io, Infelice!… E tuo credevi, infin che un brando vindice”

I Lombardi alla prima Crociata Coro “O Signor dal tetto natio”

Nabucco Ouverture

Nabucco “Gli arredi festivi”

Aida “Già i sacerdoti adunansi”

Don Carlo “Ella giammai m’amò”

Don Carlo “Tu che le vanità”

Nabucco Coro “Va pensiero”

O autorze