Valery Giergiev nie poprowadzi koncertów Wiener Philharmoniker w Carnegie Hall

0

Rosyjski dyrygent oraz zwolennik reżimu Putina Valery Giergiev nie poprowadzi w tym tygodniu orkiestry Wiener Philharmoniker, z którą miał zagrać serię koncertów w nowojorskiej Carnegie Hall. Jak ogłosiły obydwie instytucje we wspólnym oświadczeniu, orkiestrą zza pulpitu dyrygenckiego pokieruje Yannick Nézet-Séguin. Zmiana dyrygenta związana jest z rosnącym potępieniem agresji Rosji na Ukrainę. W piątkowym koncercie nie pojawi się również rosyjski pianista Denis Matsuev, popierający również działania prezydenta Rosji.

Choć Valery Giergiev nie wypowiadał się publicznie na temat rozpoczęcia wojny na Ukrainie, to jego wcześniejsze poparcie dla działań Putina spowodowało, że jego pojawienie się w Nowym Jorku mogło wywołać głośne protesty.

Giergiev nadal widnieje na stronie internetowej Teatro alla Scala jako dyrygent podczas najbliższych przedstawień „Damy pikowej” Czajkowskiego, choć burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala oraz dyrekcja teatru postawili artyście pewnego rodzaju ultimatum, że albo zajmie on jednoznacznie negatywne stanowisko w stosunku do inwazji Rosji na Ukrainę, albo zostanie zdjęty z afisza.

Warto również wspomnieć, że w Teatro alla Scala trwają obecnie przygotowania do zaplanowanej na marzec premiery „Adriany Lecouvreur”, gdzie tytułową partię śpiewa m.in. Anna Netrebko, która w ubiegłych latach również deklarowała poparcie dla rosyjskiego dyktatora.

O autorze