Urodziny Stanisława Moniuszki online

0

5 maja przypadają 201. urodziny Stanisława Moniuszki – kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie. Instytucje kultury przygotowały bogaty program jego urodzin: koncerty, wystawy, spektakle i projekcje filmów – wszystko w przestrzeni wirtualnej – podaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatr Wielki – Opera Narodowa 5 maja o godz. 18 zaprezentuje online koncert pieśni Moniuszki w wykonaniu Olgi Pasiecznik, który odbędzie się w pustych Salach Redutowych TW-ON. Tego samego dnia o godz. 20.00 usłyszymy niecodzienny koncert z kościoła Św. Jana w Gdańsku, składający się z pieśni sakralnych wykonanych przez studentów, absolwentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku z towarzyszeniem zrekonstruowanych unikatowych organów barokowych.

Urodziny Moniuszki przygotowano także w mediach społecznościowych: na Facebooku TW-ON będzie można wziąć udział w konkursach „Zostań Moniuszką” – dla najmłodszych, a dla starszych „Posmakuj Moniuszkę” – na podstawie książki „Moniuszko w kuchni” autorstwa Agnieszki Kręglickiej i Marcina Gmysa.

Na platformie VOD TW-ON, na poświęconej urodzinom Moniuszki podstronie, udostępnione zostaną najbardziej znane dzieła kompozytora, m.in. „Straszny dwór”, „Halka” (wileńska) w reżyserii Agnieszki Glińskiej, opera „Flis” przygotowana przez studentów Akademii Muzycznej w Łodzi oraz spektakl „Paria” w inscenizacji Teatru Wielkiego w Poznaniu, a także spektakle z muzyką Moniuszki – „Mąż i żona” oraz „Przypowieść sarmacka do bajki” – obie w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego.

Prawdziwą gratką dla melomanów z pewnością będzie mini-koncert Chóru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wraz z Orkiestrą TW-ON pod batutą Marty Kluczyńskiej, który przygotował w swoich domach fragment Halki – „Po nieszporach przy niedzieli”. Muzyk Orkiestry TW-ON – Alfred Wiltos – przedstawi nam dzieła kompozytora w nietypowej aranżacji na wiolonczelę. Ponadto w stories pobawimy się w kalambury – do odgadnięcia sprytnie ukryte muzycznie fragmenty moniuszkowskie. Jakub Józef Orliński, kontratenor, z okazji urodzin Stanisława Moniuszki przygotuje muzyczną niespodziankę.

Popisy solistów śpiewaków będzie można podziwiać również na udostępnionej online Gali otwarcia 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki z udziałem laureatów wcześniejszych 9 edycji Konkursu: Jakuba Józefa Orlińskiego, Urszuli Kryger, Rafała Bartmińskiego, Ewy Tracz, Agaty Schmidt, Konu Kima, Adama Palki, Łukasza Golińskiego, Olgi Busuioc, Joanny Zawartko.

Akademia Operowa zaprasza również na koncerty: „Maraton moniuszkowski” oraz „Znasz-li ten kraj”. Nagrania będą udostępnione na vod.

Polska Opera Królewska, poza udostepnieniem na facebookowym profilu krzyżówek, rebusów, łamigłówek, kolorowanek i wierszyków związanych z Moniuszką, 3 maja na swoim kanale YouTube zaprezentuje retransmisję spektaklu „Śpiewnik domowy” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, którego premiera miała miejsce na deskach Teatru Królewskiego w warszawskich Łazienkach w listopadzie ubiegłego roku. 5 maja zaprezentowany zostanie natomiast koncert pieśni Moniuszki w wykonaniu solistów POK.

W obchody moniuszkowskiej rocznicy zaangażowało się też Polskie Wydawnictwo Muzyczne, które od 1 maja w każdy piątek na swoim kanale FB przypominać będzie kolejne z pięciu odcinków cyklu programu „Nie tylko „Straszny dwór””, w którym o Moniuszce wypowiadają się wykonawcy jego dzieł. Wydawnictwo zapowiada też premierę trzypłytowego BOX-u Moniuszko z najsłynniejszymi pieśniami, znanymi ariami i ansamblami oraz uwerturami do oper.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny od 1 maja na swoich stronach emitować będzie premierowo kolejne z czterech Litanii Ostrobramskich nagranych przez zespół z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki. Na 5 maja zapowiadana jest natomiast premierowa emisja archiwalnego nagrania z 1986 r. „Mazura” ze Strasznego Dworu – w choreografii Elwiry Kamińskiej, w wykonaniu artystów chóru i baletu Zespołu „Śląsk” oraz emisja nagrania współczesnego – fragmentów arii i pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu artystów chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Materiały moniuszkowskie na swoich stronach internetowych opublikują w najbliższych dniach także m.in. Filharmonia Narodowa, Instytut Muzyki i Tańca, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Narodowe Forum Muzyki, Opera Wrocławska, Teatr Wielki w Poznaniu, Opera Nova w Bydgoszczy, Teatr Muzyczny w Łodzi, Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina, Filharmonia Podkarpacka im. A. Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusz Bairda, Filharmonia Kameralna w Łomży, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.

5 maja wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Teatrem Wielkim – Operą Narodową Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikuje multimedialny raport podsumowujący działania w roku jubileuszowym Stanisława Moniuszki. Materiał będzie także przewodnikiem po dostępnych materiałach o kompozytorze – zapowiada MKiDN.

O autorze