Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na premierę online „Don Pasquale”

0

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza od dziś do oglądania cieszącej się niesłabnącą popularnością opery komicznej Donizettiego. Realizację nowej inscenizacji „Don Pasquale” powierzono Michałowi Znanieckiemu, a kierownictwo muzyczne nad projektem objął Tadeusz Kozłowski.

W rolach głównych występują: jako tytułowy Don Pasquale Dariusz Machej oraz występujący na łódzkiej scenie po raz pierwszy: Aleksandra Kubas-Kruk (Norina), Marcin Bronikowski (Dr Malatesta), Andrzej Lampert (Ernesto), a także solista-adept Teatru Wielkiego w Łodzi Arkadiusz Jakus (Notariusz). Bilety na spektakl online można kupić za pośrednictwem strony operalodz.com za jedyne 12 zł i cieszyć się dostępem do wspaniałej muzyki w wykonaniu zaproszonych solistów i artystów łódzkiej opery.

Dla pięciorga wspomnianych bohaterów kompozytor stworzył pełne blasku, muzycznych i wokalnych perełek dzieło, w którym akcja sceniczna i relacje między postaciami są tak samo zabawne i błyskotliwe, co każda nuta w mistrzowskiej partyturze Donizettiego. Nie ma tu czasu na nudę i odpoczynek od uśmiechu; są – gra pozorów, subtelny dowcip i sytuacyjny komizm.

Wybitny dyrygent Maestro Tadeusz Kozłowski, związany z Teatrem Wielkim w Łodzi niemal od początku swojej kariery, nie szczędzi słów zachwytu nad operą Donizettiego: „Opera ta ma w sobie wiele pięknych melodii oraz dużo subtelnego i wyrafinowanego komizmu. Donizetti napisał ją w ciągu jedenastu dni. To naprawdę zdumiewające, jak można skomponować tak barwną operę w tak krótkim czasie. Rewelacyjna muzyka sprawia nam wszystkim dużo radości” – powiedział Maestro. Po czym dodał : „Jako dyrygent nikogo nie oszczędzam! Cieszę się, że mam tyle siły, by podjąć takie wyzwania”.

Jako akcję libretta Giovanni Ruffini wykorzystuje ulubiony, podstawowy schemat nie tylko operowy: miłość starszego opiekuna do młodej kobiety. Tytułowy Don Pasquale to władczy choleryk, pod koniec opery budzący już sympatię publiczności, jednak to pomiędzy głównymi postaciami – Noriną i Malatestą – rozgrywa się akcja.

A jaką wizję na przedstawienie tej barwnej historii miał reżyser Michał Znaniecki?

„Każda opera, oczywiście jeżeli jest dobrze napisana, a taką jest „Don Pasquale”, zawsze jest aktualna. Nie trzeba aktorów przebierać w jeansy, żeby na scenie mówiło się o naszych problemach, naszych przywarach i z nas się śmiało. Chciałbym postawić na przedstawienie tej historii w sposób bardzo ludzki, śmieszny, ale też klasyczny, nawiązujący do epoki, metateatralny”.

Spektakl „Don Pasquale” premierowo zostanie zaprezentowany online za pośrednictwem platformy live.bilety24.pl już w drugi dzień świąt – 26 grudnia 2020 roku od godz. 18:00 i dostępny będzie do 31 stycznia 2020. Zakupu biletu w cenie 12 złotych można dokonać na stronie www.operalodz.com.

O autorze