Teatr Wielki – Opera Narodowa w Dubaju

1

Teatr Wielki – Opera Narodowa został zaproszony na występy gościnne do Opery w Dubaju. W dniach 14-17 lutego pokaże „Aidę”, a 22-23 lutego – „Oniegina”.

Dubai Opera to nowy obiekt kulturalny na mapie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Otwarty w 2016 roku teatr zaprojektowany przez Duńczyka Janusa Rostocka jest w stanie pomieścić na widowni 2000 osób. Funkcje nowoczesnego budynku przypominającego oszklony statek są zróżnicowane – służy on do prezentowania spektakli baletowych, operowych, dramatycznych, koncertów, pokazów mody, konferencji czy wystaw sztuki. Przyjeżdżają tu artyści oraz zespoły z całego świata, dzięki czemu opera stała się najważniejszym centrum sztuk na Środkowym Wschodzie.

Teatr Wielki – Opera Narodowa został zaproszony do zaprezentowania tam dwóch oper: „Aidy” Giuseppe Verdiego oraz „Oniegina” Piotra Czajkowskiego.

„Aida” miała swoją premierę na warszawskiej scenie w 2005 roku. Tradycyjny estetycznie spektakl w reżyserii Roberta Lagany Manolego został owacyjnie przyjęty przez publiczność Opery Narodowej, ale nie tylko – wystawiany był również na otwarcie sezonu artystycznego w operze w Maskacie (Oman) w 2012 roku podczas poprzedniego wyjazdu gościnnego Teatru.

„Aida”, materiały Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

„Aida”, materiały Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

„Aida”, materiały Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

„Oniegin” w reżyserii Mariusza Trelińskiego natomiast cieszy się niesłabnącą popularnością na scenie Opery Narodowej od premiery w 2002 roku. Oszczędna i wyrafinowana inscenizacja znakomicie oddaje dramat tytułowej postaci. Publiczność Opery w Dubaju pierwszy raz będzie miała okazję zobaczyć te dwa wielkie operowe klasyki.

„Oniegin”, materiały Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

„Oniegin”, materiały Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

„Oniegin”, materiały Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

Do Dubaju uda się niemal 300 osób: soliści, chór, orkiestra, balet oraz pracownicy techniczni Teatru Wielkiego w Warszawie. Do obydwu przedstawień zaangażowani zostali znakomici artyści. I tak w „Aidzie” wystąpi Lilla Lee i Latonia Moore jako Aida, Maria Berezovska i Anna Lubańska w roli Amneris, Dario Di Vietri oraz Rudy Park jako Radames. W pozostałych rolach zobaczyć będzie można m.in. Mikołaja Zalasińskiego, Grzegorza Szostaka, Łukasza Koniecznego czy Adama Zdunikowskiego.

W „Onieginie” tytułową partię zaśpiewa Michał Partyka. Rolę Tatiany powierzono ponownie pochodzącej z Mołdawii Oldze Busuioc, z kolei w rolę Leńskiego wcieli się Pavlo Tolstoy. Pozostali bohaterowie spektaklu to m..in Joanna Krasuska-Motulewicz (Łarina), Anna Lubańska (Filipiewna) i Sergii Magera (Gremin).

„Aida” – 14, 15, 16, 17/02/2018

„Oniegin” – 22, 23/02/2018

O autorze