Szymon Nehring zwycięzcą konkursu pianistycznego w Tel-Awiwie

1

Szymon Nehring zdobył pierwszą nagrodę w 15. Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie.

Jury przyznało mu także dwie nagrody publiczności (Yehuda i Dolinie Izrael), nagrodę Młodego Jury, a także za najlepsze wykonanie utworu Chopin oraz Advance Studies Prize – dla pianisty do 22 roku życia.

Reprezentujący Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena polski pianista pokonał 30 konkurentów z całego świata. Pozostali finaliści to Jaehong Park  (Korea Płn.), Sara Daneshpour (USA),  Xiaoyu Liu (Kanada), Yevgeny Yontov (Izrael), Daniel Petrica Ciobanu (Rumunia).

Drugą nagrodę zdobył Daniel Petrica Ciobanu, trzecie miejsce jury przyznało Sarze Daneshpour.

Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs Pianistyczny Artura Rubinsteina w Tel Avivie jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych pianistów (18-32 lata). W czasie zmagań finałowych prezentują oni swoje umiejętności zarówno podczas koncertów kameralnych, jak i z orkiestrą. Laureatami ubiegłych edycji byli m.in. Emanuel Ax, Aleksander Gawryluk, czy  Daniił Trifonow.

Szymon Nehring urodził się 29 września 1995 r. w Krakowie. Jest absolwentem Szkoły Muzycznej w Krakowie. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Nehring jest laureatem m.in II nagrody „Premio Akademia” w Rzymie, I nagrody i wyróżnienia za wykonanie nokturnu Chopina w Poznaniu, oraz wyróżnienia za wykonanie utworu Chopina w konkursie im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Występował także jako solista z orkiestrami symfonicznymi w Jeleniej Górze i Tallinie jak i z orkiestrami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej i Lwowskiej. Jest laureatem nagrody publiczności XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2015). Nehring jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona (od 2010 r.), a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010).

O autorze