Streaming BR Klassik. Krzysztof Urbański prowadzi orkiestrę Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks

0

2 i 3 listopada w Isarphilharmonie w Monachium Krzysztof Urbański po raz pierwszy w karierze zadyrygował Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks. Jako solista wystąpił znakomity pianista Evgeny Kissin. Nagranie koncertu, w programie którego znalazły się III Koncert fortepianowy d-moll op.30 Rachmaninoffa oraz X symfonia Szostakowicza, dostępne jest w streamingu na BR Klassik.

Urbański od 2022 roku pełni funkcję pierwszego dyrygenta gościnnego Orchestra della Svizzera italiana, a od 2017 honorowego dyrygenta gościnnego Trondheim Symfoniorkester & Opera, którą kierował w latach 2010-2017. W latach 2011-2021 pracował na stanowisku muzycznego szefa Indianapolis Symphony Orchestra, a dodatkowo był pierwszym dyrygentem gościnnym w Tokyo Symphony Orchestra (2012-2016) oraz NDR Elbphilharmonie Orchester (2015-2021). W sezonie 2024/25 rozpocznie pracę jako szef Orchestre symphonique de Berne.

40-letni dyrygent kształcił się w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Antoniego Wita, a w 2007 roku wygrał międzynarodowy konkurs dyrygencki odbywający się w ramach festiwalu Praska Wiosna.

Jego najbliższe plany koncertowe to występy we Frankfurcie, na początku grudnia artysta poprowadzi natomiast Orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie.

O autorze