Sonya Yoncheva gwiazdą koncertu inaugurującego Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

0

W dniach 17-27 listopada w Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbędzie się jedenasta edycja Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Do udziału w wydarzeniu zakwalifikowano 50 osób spośród 256 zgłoszonych nazwisk.

Zmagania młodych dyrygentów będą w tym roku oceniać m.in. Lawrence Foster, Patrick Fournillier, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Yaroslav Shemet, Daniel Stabrawa, Christopher Warren-Green czy Andriy Yurkevych. Główną nagrodą w Konkursie jest Złota Batuta oraz czek w wysokości 20 tysięcy euro. Laureat drugiego miejsca otrzyma Srebrną Batutę oraz nagrodę 10 tysięcy euro. Trzecie miejsca na podium uhonorowane zostanie Brązową Batutą i 6 tysiącami euro.

Konkurs rozpocznie koncert inauguracyjny, na którym wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta. Muzycy zaprezentują poemat symfoniczny „Pieśń o sokole” wg Maksyma Gorkiego Grzegorza Fitelberga oraz IX Symfonię e-moll „Z Nowego Świata” Antonína Dvořáka. W trakcie wieczoru zabrzmią również pieśni z cyklu „Rückert-Lieder” Gustava Mahlera, a partię sopranu wykona gwiazda światowych scen operowych Sonya Yoncheva.

Sonya Yoncheva przyjedzie do Katowic już po raz drugi. W 2021 roku artystka wystąpiła w NOSPR w ramach Festiwalu Katowice Kultura Natura. Z powodu pandemii koncert dostępny był dla publiczności jedynie w formie internetowej transmisji.

Bułgarska śpiewaczka jest jedną z najbardziej cenionych sopranistek swego pokolenia. Jej aktualne kontrakty obejmują przedstawienia „Madamy Butterfly” Pucciniego w Bayerische Staatsoper, „La Boheme” Pucciniego w Royal Opera House Muscat, „Medeę” Cherubiniego w Teatro alla Scala, „Madamę Butterfly” Pucciniego w Staatsoper Unter den Linden, „Toskę” Pucciniego w Staatsoper Unter den Linden, „Normę” Belliniego w Bayerische Staatsoper, „Adrianę Lecouvreur” Cilei w Gran Teatre del Liceu i „Toskę” Pucciniego w Royal Opera House. W 2019 roku w wyniku głosowania publiczności otrzymała statuetkę International Opera Awards w kategorii „artystka roku”. Dwa lata później zdobyła nagrodę OPUS KLASSIK jako „śpiewaczka roku”, a to tylko niektóre z jej osiągnięć. Yoncheva nagrywa na wyłączność dla wytwórni Sony Classical i jest globalną ambasadorką marki Rolex.

O autorze