Saioa Hernández, Agnieszka Rehlis, Ludovic Tézier i Jonas Kaufmann zaśpiewają w „Giocondzie” w Sydney Opera House

0

Słynna Sydney Opera House świętuje w tym roku 50. rocznicę powstania. Elementem obchodów jest m.in. wykonanie koncertowej wersji opery „Gioconda” Ponchiellego z udziałem światowej sławy artystów. 9 i 12 sierpnia zaśpiewają Saioa Hernández, Agnieszka Rehlis, Ludovic Tézier, Jonas Kaufmann, Vitalij Kowaljow, Deborah Humble, Alexander Hargreaves, Ranald McCusker. Dyryguje Pinchas Steinberg.

„Gioconda” jest rzadko wystawianą operą, a w przyszłym sezonie w Europie jest kilka okazji, by zobaczyć ją w wersji scenicznej w znakomitym składzie solistów.

W trakcie prestiżowego festiwalu Osterfestspiele Salzburg zaplanowane są trzy przedstawienia (23.03., 27.03., 01.04) w reżyserii Olivera Mearsa. Wystąpią Anna Netrebko, Agnieszka Rehlis, Jonas Kaufmann, Tareq Nazmi, Eve-Maud Hubeaux, Luca Salsi oraz Nicolo Donini, a dyrygować orkiestrą będzie Antonio Pappano.

W kolejnych dniach kwietnia Anna Netrebko i Jonas Kaufmann pojawią się w rolach Giocondy i Enzo Grimaldo w Teatro San Carlo w Neapolu. Na scenie partnerować im będą Anita Rachvelishvili, Alexander Köpeczi, Kseniia Nikolaieva, Ludovic Tézier,  Lorenzo Mazzucchelli, Roberto Covatta, Giuseppe Todisco. W drugiej obsadzie pojawiają się również Lianna Haroutounian, Yulia Matochkina, Giorgio Berrugi, Ernesto Petti, Lorenzo Mazzucchelli. Spektakle reżyseruje Romain Gilbert, a orkiestrę poprowadzi Pinchas Steinberg.

Agnieszka Rehlis zaśpiewa w „Giocondzie” w Sydney partię Laury, którą wykonywała już wcześniej w w Operze Wrocławskiej (2003) i Teatro Filharmonico w Weronie (2022). W Salzburgu z kolei ma zadebiutować jako La Cieca, niewidoma matka Giocondy.

Polska mezzosopranistka ma za sobą bardzo intensywny sezon, w trakcie którego z sukcesem pojawiła się m.in. na scenach Royal Opera House („Aida”), Teatro alla Scala („Borys Godunow”), Dutch National Opera („Requiem”), Opéra national du Capitole („Gwałt na Lukrecji”) i Sydney Opera House („Roberto Devereux” i „Aida”). Pod koniec roku po kilku latach nieobecności na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Agnieszka Rehlis powróci do Warszawy w roli Amneris we wznowieniu „Aidy” Verdiego.

O autorze