Roberto Frontali, John Osborn i Lisette Oropesa w transmisji „Wilhelma Tella” Rossiniego z Wiener Staatsoper

2

Wiener Staatsoper transmituje dzisiejszy spektakl „Wilhelma Tella” Rossiniego. W tytułowej roli występuje Roberto Frontali, w rolę Arnolda wciela się John Osborn, a jako Matyldę zobaczymy Lisette Oropesę. Przedstawienie w reżyserii Davida Pountney’a wyemitowane zostanie o godz. 18.30 w serwisie streamingowym teatru: Wiener Staatsoper (wiener-staatsoper.at)

„Wilhelm Tell” to opera oparta na dramacie Friedricha Schillera, która zwieńczyła kompozytorską karierę Rossiniego. Prapremiera dzieła miała miejsce w 1829 roku w Paryżu.

„Wilhelm Tell” to opowieść o szwajcarskim bohaterze narodowym, za sprawą którego Szwajcaria powstaje przeciwko cesarstwu austriackiemu. Opera zawiera słynną scenę, w której główny bohater musi zestrzelić jabłko z głowy swojego syna. Tell kreowany jest na bohatera heroicznego, broniącego jednocześnie rodziny, jak i ojczyzny.

Przedstawienie Wiener Staatsoper miało swoją premierę w 1998 roku. Warto przypomnieć, że inną produkcję „Wilhelma Tella” w reżyserii Davida Pountney’a zaprezentowano również w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej na zakończenie sezonu 2014/15.

W obsadzie spektaklu znajdują się: Roberto Frontali, John Osborn, Maria Nazarova, Jean Teitgen, Iván Ayón Rivas, Lisette Oropesa, Stephano Park, Evgeny Solodovnikov, Carlos Osuna, Nikita Ivasechko, Monika Bohinec. Orkiestrą dyryguje Bertrand de Billy.

O autorze