Reżyser Cezary Tomaszewski otwiera sezon w Theater an der Wien

0

Nowy sezon artystyczny w Theater an der Wien otworzy premiera „Les Martyrs” („Męczennicy”) Donizettiego w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Polski reżyser zaprosił do współpracy przy tym projekcie również Aleksandrę Wasilkowską (scenografia / kostiumy), Jędrzeja Jęcikowskiego (światło), Krzysztofa Kaczmarka (projekcje video), Barbarę Olech (choreografia) i Jakuba Momro (dramaturgia).

Cezary Tomaszewski to reżyser i choreograf, znany ze swoich autorskich i niekonwencjonalnych adaptacji teatralnych i operowych. W 2009 roku otrzymał wyróżnienie dla najlepszego młodego reżysera i najlepszej offowej produkcji w Austrii za wystawiony w Wiedniu z czterema sprzątaczkami w obsadzie spektakl „Wesoła wdówka” Lehara. W 2017 roku nominowany był do Paszportów Polityki.

Jego operowe doświadczenia obejmują spektakl zrealizowany wspólnie z Capellą Cracovienisis „Bar.okowa uczta” w scenerii baru mlecznego w Krakowie, „La nozze di Figaro”, którego premiera odbyła się w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz „Orfeusza i Eurydykę” Christopha Glucka, który przeniósł do sportowej hali. Szerokim echem odbiła się również jego interpretacja wileńskiej wersji „Halki” Stanisława Moniuszki, która miała swoją premierę w 2017 roku podczas festiwalu Opera Rara w Krakowie. W ramach tego festiwalu przygotował również „Cosi fan tutte” Mozarta (2021). W tym samym roku wyreżyserował dla Opery Wrocławskiej „Wolnego strzelca” Webera, w którym w głównej roli Agaty wystąpiła Aleksandra Kurzak.

W „Les Martyrs” zaśpiewają z kolei m.in. Roberta Mantegna, John Osborn i Mattia Olivieri. Orkiestrę poprowadzi Jérémie Rhorer. Premiera zaplanowana jest na 18 września, a kolejne spektakle odbywać się będą w terminie do 28 września. Z uwagi na remont teatru, przedstawienia pokazywane są na terenie MuseumsQuartier.

Theater an der Wien w 2019 roku wystawił „Halkę” Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Spektakl był koprodukcją z Teatrem Wielkim – Operą Narodową i wystąpili w nim Corinne Winters, Piotr Beczała oraz Tomasz Konieczny. W będącej w strukturach teatru Kammeroper w 2020 roku zaprezentowano natomiast „Bajazeta” Vivaldiego w realizacji Krystiana Lady.

O autorze