Program koncertu Diany Damrau w Krakowie

1

Ma w dorobku występy w najsłynniejszych salach świata, kilkanaście nagród i wydawnictw, gościła na okładkach najbardziej prestiżowych czasopism, a w jej kalendarzu obok Nowego Jorku i Los Angeles, gdzie występuje pod batutą Placido Domingo, widnieje Kraków. Diana Damrau, w towarzystwie francuskiego bas-barytonu Nicolasa Testé oraz orkiestry Prague Philharmonia pod batutą dyrektora Opery w Dallas Emmanuela Villaume’a zaśpiewa 24 maja w ICE Kraków.

Artyści wykonają najważniejsze arie i duety  autorstwa kluczowych kompozytorów epoki, między innymi Messeneta, Wagnera, Verdiego czy Belliniego, ale najważniejszym autorem wieczoru będzie Giacomo Meyerbeer. Ten Niemiec był prawdziwym Europejczykiem, który spędził większość swojego życia we Francji, ale długo też przebywał we Włoszech. W swojej twórczości umiejętnie łączył elementy charakterystyczne dla wpływy stylów niemieckiego, włoskiego i francuskiego. Jego twórczość była długo zapomniana, ale Diana Damrau fascynuje się nim od czasów studenckich.

5 maja w Polsce ukaże się płyta „Meyerbeer: Grand Opera (opera arias)”, będąca spełnieniem marzeń sopranistki. Zestaw wykonawców na płycie niewiele różni się od tego, który będziemy mieli okazję podziwiać w Krakowie. Orkiestrę również poprowadzi Emmanuel Villaume, dzięki czemu koncertowa publiczność zgromadzona w ICE Kraków będzie miała wyjątkową okazję wysłuchać tych samych utworów w interpretacji na żywo. Artystka przyjęła zaproszenie Miasta Kraków i Krakowskiego Biura Festiwalowego także dlatego, że dokumenty dotyczące Meyerbeera przez kilkadziesiąt lat były przechowywane w Krakowie. Obecność na koncercie ICE Classic: Diana Damrau to spotkanie z żywą muzyką i historią.

Program ICE Classic: Diana Damrau

Giacomo Meyerbeer „Les Huguenots“
Uwertura
„Nobles seigneurs, salut!“ (Urbain)
„Pif, paf, pouf“ (Marcel)

Giacomo Meyerbeer „Dinorah“
„Ombre légère“ (Dinorah)

Giuseppe Verdi „Don Carlo”
„Elle ne m’aime pas“ (Philippe II)

Charles Gounod „Romeo and Juliet”
Uwertura

Jules Massenet „Manon”
„Épouse quelque brave fille“ (Comte des Grieux)
„Pardon, mais j’étais là“ (Manon Lescaut/Comte des Grieux)
„Suis-je gentille ainsí?… Je marche sur tous les chemins… Profitons bien de la jeunesse“ (Manon Lescaut)

Przerwa

Giacomo Meyerbeer „Emma di Resburgo“
„Sulla rupe, triste, sola“ (Emma)

Richard Wagner „Der fliegende Holländer“
„Mögst Du, mein Kind“ (Daland)

Giacomo Meyerbeer „Ein Feldlager in Schlesien“
„Lebewohl, geliebte Schwester“ (Vielka)

Amilcare Ponchielli „La Gioconda“
„Dance of the Hours“
„Sì, morir ella dè” (Alvise Badoero)

Giuseppe Verdi „I vespri siciliani”
„Mercè dilette amiche” (Elena)

Vincenzo Bellini „I Puritani”
„O amato zio, o mio secondo padre!“ (Elvira/Giorgio)

(informacja prasowa)

O autorze