Pretty Yende, Bryn Terfel i Roderick Williams zaśpiewają w trakcie ceremonii koronacyjnej Karola III

0

Koronacja Karola III będzie mieć miejsce jest w Opactwie Westminsterskim, w którym tego typu ceremonie odbywają się tradycyjnie od 1066 roku. Uroczystość rozpocznie się w sobotę, o godz. 11.20 (CEST) procesją z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego. Kareta wioząca parę królewską dotrze do kościoła tuż przed południem.

Z okazji uroczystości koronacyjnych król zamówił u brytyjskich kompozytorów 12 utworów, w tym nowy hymn koronacyjny, który skomponował Andrew Lloyd Webber. Wśród zaangażowanych przez króla kompozytorów znalazła się również Roxanna Panufnik, córka Andrzeja Panufnika. Napisany przez nią „Sanctus” zabrzmi pod koniec mszy koronacyjnej.

Moja muzyka jest na początku tajemnicza, by oddać trwogę i zachwyt, jakie towarzyszą nagłemu pojawieniu się aniołów. Poproszono mnie o to, by koniec był z kolei pełen radości, utrzymany w szybkim tempie. I tak właśnie się dzieje” – mówiła w Polskim Radio artystka. „Zdawałam sobie sprawę, że to musi być najlepsza muzyka, jaką napiszę. To tylko dwie minuty, ale to po prostu muszą być najlepsze dwie minuty” – dodała.

Wydarzeniu towarzyszyć będą także występy solistów. Zaśpiewają Pretty Yende (sopran), Bryn Terfel (bas-baryton) oraz Roderick Williams (baryton), którym towarzyszyć będzie specjalnie skompletowana na tę okazję orkiestra pod batutą Antonio Pappano.

Podsumowując program muzyczny, przedstawiciele Pałacu Buckingham powiedzieli, że łączy on „tradycję, dziedzictwo i ceremonię z nowymi muzycznymi głosami obecnych czasów, co odzwierciedla trwającą całe życie miłość i wsparcie Króla dla muzyki i sztuki„.

W trakcie koronacji zabrzmią również kompozycje Byrda, Handla, Elgara, Waltona, Parry’ego, Vaughna-Williamsa i Daviesa. „Jego Królewska Mość nadzorował i był osobiście zaangażowany w proces zamawiania i szczegóły programu muzycznego, który będzie prezentował i świętował talenty muzyczne z Wielkiej Brytanii i spoza niej” – oświadczył Pałac Buckingham.

O autorze