Premiera „Traviaty” Verdiego w Teatrze Wielkim w Łodzi. Transmisja na żywo już w sobotę

1

9 lutego w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się premiera „Traviaty” Verdiego w reżyserii Pii Partum. Tytułowej roli nie zaśpiewa jednak Iwona Sobotka, która ze względów zdrowotnych odwołała najbliższe spektakle. 9 i 10 lutego w roli Traviaty zobaczymy Joannę Woś, a 11 i 13 lutego – Dorotę Wójcik. Sobotnie przedstawienie transmitowane będzie na żywo na łódzkim portalu Drzwi do kultury: Portal Streamingowy i VOD – Drzwi do kultury

„Traviata” w reżyserii Pii Partum to piąta realizacja tego tytułu w łódzkim teatrze. Kolejna interpretacja jednej z najsłynniejszych oper Verdiego powraca na scenę Teatru Wielkiego w Łodzi po ośmiu latach nieobecności.

Jak można przeczytać w komunikacie PAP, reżyserka zamierza ukazać psychologiczną głębie bohaterów, skomplikowane relacje międzyludzkie oraz charakterystyczną atmosferę końca XIX wieku, która dla tej historii nie pozostaje bez znaczenia. „Historię osadziliśmy w XIX wieku, jesteśmy więc zgodni z epoką i modą tamtych czasów, ale jednocześnie chyba w takim kontekście Traviata przedstawiana nie była. Czytana będzie bowiem przez pryzmat dandysów, spleenu, „Kwiatów zła” Baudelaire’a, dekadencji, nudy, nonszalancji, choroby i śmierci” – wyjaśnia Pia Partum.

W lutowych obsadach spektaklu znajdują się m.in. Joanna Woś i Dorota Wójcik (Violetta Valéry), David Baños i Paweł Skałuba (Alfredo Germont), Victor Yankovskyi i Arkadiusz Anyszka (Giorgio Germont), Bernadetta Grabias i Olga Maroszek (Flora Bervoix). Kierownictwo muzyczne nad spektaklami objął Rafał Janiak, zastępca dyrektora ds. artystycznych teatru.

W trakcie planowanego na sobotę streamingu dodatkową atrakcją będzie rozmowa na temat „Traviaty” Verdiego z dziennikarzem – znawcą opery i krytykiem muzycznym Adamem Czopkiem, a w drugiej części – z dyrygentem Rafałem Janiakiem.

O autorze