Poznańska premiera „Otella” Verdiego na OperaVision

0

Najnowsza premiera Teatru Wielkiego w Poznaniu transmitowana będzie online na platformie streamingowej OperaVision. „Otella” Verdiego zobaczyć będzie można 25 listopada o godz. 19.00. Przedstawienie dostępne będzie online do 25 maja 2024 roku, godz. 12.00.

Po piętnastu latach od premiery „Aidy” w 1971 roku, Giuseppe Verdi znalazł inspirację do skomponowania kolejnej opery w arcydziele Williama Szekspira „Otello”. Na podstawie literackiego pierwowzoru powstało znakomite libretto, do którego kompozytor napisał pełną namiętności i twórczego kunsztu muzykę.

Tragedię Desdemony i Otella, którzy padają ofiarą intryg podstępnego Jagona obejrzymy w reżyserskim odczytaniu Davida Pountney’a. Brytyjski reżyser znany jest krajowej publiczności m.in. z przygotowania inscenizacji „Strasznego dworu” Moniuszki wystawionej w 2015 roku z okazji jubileuszu 50. rocznicy odbudowy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W 2019 roku artysta odebrał akt nadania polskiego obywatelstwa.

„Otello” to pierwsza produkcja zrealizowana pod kierownictwem nowego dyrektora muzycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu Jacka Kasprzyka. W premierowej obsadzie wystąpią Gwyn Hughes Jones, Iwona Sobotka, Dario Solari, Gosha Kowalinska i Piotr Kalina.

Teatr Wielki w Poznaniu otworzył w tym sezonie swoje podwoje po trwającym przeszło dwa lata remoncie. W listopadzie TW otrzymał ostatnio drugą w swojej historii statuetkę International Opera Awards w kategorii „dzieło odkryte na nowo”. Została ona przyznana za wystawioną w grudniu 2022 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich „Jawnutę” Moniuszki.

O autorze