Pavol Breslik zaśpiewa w Warszawie

8

26 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie wystąpi Pavol Breslik. Koncert odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Motywem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia, zaplanowanego w terminie od 18 do 26 listopada jest muzyka Austro-Węgier – wielonarodowej monarchii, która odcisnęła silne piętno na kulturze Polski i krajów ościennych.

Na zakończenie festiwalu Pavol Breslik wykona cykl przejmujących pieśni Franza Schuberta „Podróż zimowa” („Winterreise). Towarzyszyć mu będzie pochodzący również ze Słowacji pianista Robert Pechanec.

Przyznany w 2005 roku przez magazyn „Opernwelt” tytuł „Najbardziej obiecującego śpiewaka roku” otworzył Breslikowi drzwi do międzynarodowej kariery. W latach 2003-2006 tenor należał do zespołu Staatsoper Unter den Linden, gdzie występował m.in. jako Ferrando („Cosi fan tutte” Mozarta), Tamino („Czarodziejski flet” Mozarta), Don Ottavio („Don Giovanni” Mozarta), Nemorino („Napój miłosny” Donizettiego). Obecnie artysta regularnie pojawia się w renomowanych teatrach operowych, takich jak Opéra national de Paris, La Monnaie (Bruksela), Staatsoper Unter den Linden (Berlin), Deutsche Oper Berlin, Wiener Staatsoper, Bayerische Staatsoper (Monachium), Semperoper Dresden, Gran Teatre del Liceu (Barcelona) i Opernhaus Zürich, występował również w Metropolitan Opera.

W obecnym sezonie można go zobaczyć m.in. w „Lukrecji Borgii” Donizettiego, „Uprowadzeniu z Seraju” Mozarta i „Sprzedanej narzeczonej” Smetany w Bayerische Staatsoper, „Rigoletcie” Verdiego, „Kawalerze srebrnej róży” Straussa, „Arabelli” Straussa w Semperoper Dresden, „Rusałce” Dworzaka w Národní divadlo w Pradze, „Cyganerii” Pucciniego i „Traviacie” Verdiego w Slovenské národné divadlo (Bratysława) oraz „Łucji z Lammermoor” Donizettiego w Staatsoper Hamburg.

W Polsce Breslik wystąpi po raz drugi – w 2010 roku zaśpiewał w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu na zaproszenie Filharmonii Poznańskiej.

O autorze