„Od Chopina do Moniuszki” – Festiwal „Chopin i jego Europa” ponownie w Warszawie

1

Oratorium „Requiem” Cherubiniego i „Te Deum” Kurpińskiego zabrzmi w środę w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie rozpoczynając 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. W ramach festiwalu, który potrwa do 1 września, odbędzie się 36 koncertów. Hasło tegorocznego wydarzenia to „Od Chopina do Moniuszki”, co oczywiście oznacza że wśród festiwalowych propozycji nie zabraknie kompozycji urodzonego przed dwoma wiekami ojca polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki. Wykonane zostaną dwie opery w wersji koncertowej – „Flis” i „Straszny dwór”, będzie można posłuchać również pieśni Moniuszki.

Kolejną rocznicą obchodzoną w trakcie festiwalu jest stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych z Japonią. Z tej okazji do Warszawy zaproszono w tym roku wielu muzyków z Japonii. Wraz z Sinfonią Varsovią pod batutą Kazuyoshiego Akiyamy i Tatsuyi Shimony wystąpi Hiroshima Symphony Orchestra, która w programie „Muzyka dla pokoju” wykona IX Symfonię Beethovena, Koncert f-moll Chopina, dzieła Moniuszki oraz „Procession for Peace” Andrzeja Panufnika jak również „Tren – Ofiarom Hiroshimy” Krzysztofa Pendereckiego. W koncercie tym na fortepianie zagra najbardziej oczekiwana gwiazda festiwalu – Martha Argerich.

16 sierpnia Fabio Biondi i jego zespół „Europa Galante” pokażą się w koncertowej wersji opery „Flis”. To kolejne dzieło Moniuszki, które zafascynowało włoskiego dyrygenta, bowiem w ubiegłym roku po raz pierwszy zaprezentował on „Halkę” we włoskiej wersji językowej, która doczekała się wydawnictwa płytowego, jak i zainaugurowała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej obchody Roku Moniuszkowskiego. 24 sierpnia Biondi i „Europa Galante” wystąpią po raz drugi w tegorocznej odsłonie festiwalu wykonując „Korsarza” Verdiego.

25 sierpnia Orkiestra XVIII Wieku wykona pod kierownictwem Grzegorza Nowaka „Straszny dwór” Moniuszki w wymarzonej wręcz obsadzie – na jednej scenie zobaczyć będzie można artystów takich jak Edyta Piasecka, Monika Ledzion-Porczyńska, Arnold Rutkowski, Mariusz Godlewski, Małgorzata Walewska, Tomasz Konieczny, Rafał Siwek, Karol Kozłowski, Marcin Bronikowski, Joanna Krasuska – Motulewicz.

15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” trwać będzie od 14 sierpnia do 1 września w Warszawie. Pełny program Festiwalu jest dostępny tutaj.

O autorze