Netrebko i Kwiecień powtórnie razem w „Eugeniuszu Onieginie” w Met

4

W nocy z czwartku na piątek (30/31.03) o godz. 1.25 w radio SiriusXM nie lada gratka dla melomanów – transmisja audio pierwszego z serii wznowionych w Metropolitan Opera spektakli „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego w gwiazdorskiej obsadzie. W tytułowej partii wystąpi uznawany za najlepszego na świecie interpretatora roli Oniegina Mariusz Kwiecień, a towarzyszyć mu będą Anna Netrebko (Tatiana), Alexey Dolgov (Leński), Elena Maximova (Olga) i Štefan Kocán (Gremin).

„Eugeniusz Oniegin” w reżyserii Deborah Warner to spektakl, który otwierał sezon 2013 / 2014 w Nowym Jorku, na uznawanej za najbardziej prestiżową, scenie operowej świata. Obok Mariusza Kwietnia i Anny Netrebko w obsadzie znalazł się wybitny polski tenor Piotr Beczała, któremu powierzona została rola Leńskiego.

„To zdarza się po raz pierwszy w historii Metropolitan Opera (Met) i rzadko się w ogóle zdarza w jakimkolwiek teatrze na świecie, by dwie główne role śpiewało dwóch Polaków” – mówił w 2013 roku w wywiadzie dla PAP Mariusz Kwiecień. Spektakl odniósł spektakularny sukces wśród nowojorskiej publiczności, był transmitowany na żywo do kin i wydany na DVD.

Eugene Onegin: Metropolitan Opera (Gergiev) (2014)

Eugene Onegin: Metropolitan Opera (Gergiev) (2014)

Zrealizowany przez Met „Eugeniusz Oniegin” to przedstawienie tradycyjne. Historia nieszczęśliwej miłości toczy się w XIX-wiecznej Rosji, tak jak w romantycznym poemacie Aleksandra Puszkina, na podstawie którego Czajkowski skomponował operę o tym samym tytule.

W obecnej serii przedstawień orkiestrę prowadzi angielski dyrygent Robin Ticciati. Mariusz Kwiecień wystąpi w Met w „Eugeniuszu Onieginie” w dniach 30 marca oraz 3 i 7 kwietnia. Spektakl będzie transmitowany do kin w ramach cyklu „The Met: Live in HD” 22 kwietnia, lecz w tym terminie, jak i 12,15,18 kwietnia rolę Oniegina zaśpiewa Peter Mattei. 

O autorze