Msza za duszę Mozarta w poznańskiej katedrze

3

Msza św. żałobna za duszę Wolfganga Amadeusza Mozarta odprawiona zostanie we wtorek w nocy w poznańskiej katedrze. Liturgii w rocznicę śmierci kompozytora towarzyszyć będzie wykonanie jego „Requiem”. Mozart zmarł 5 grudnia 1791 roku.

Missa pro defuncto W.A. Mozart Requiem 2018 odbędzie się w ramach XVI Poznańskiego Festiwalu Mozartowskiego. Jest to wydarzenie unikatowe w skali Europy, w którym rokrocznie uczestniczy ponad tysiąc widzów.

Jak poinformowali organizatorzy przedsięwzięcia każda odsłona Festiwalu to „muzyczna podróż śladami jednego z największych kompozytorów, podczas której prezentowany jest zarówno dorobek artystyczny Mozarta, jak i kontekst historyczno-społeczny towarzyszący powstawaniu jego dzieł”.

Missa pro defuncto W.A. Mozart Requiem, która jest najważniejszym oraz najpopularniejszym wydarzeniem Festiwalu, odbywa się tradycyjnie 4 grudnia i rozpoczyna się godzinę przed północą.

„Projekt ten posiada niezwykłą formułę, ponieważ utrzymany jest w konwencji mszy łacińskiej w rycie sprzed reformy liturgicznej II Soboru Watykańskiego, której towarzyszy wykonanie „Requiem”. Mszę za duszę Mozarta odprawi ks. Prałat Jan Stanisławski, towarzyszyć mu będzie organista katedralny Jacek Pupka. Requiem wykona Orkiestra Collegium F pod dyrekcją prof. Marcina Sompolińskiego, chór oraz soliści” – poinformowali organizatorzy festiwalu.

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) był najwybitniejszym przedstawicielem wiedeńskiego klasycyzmu w muzyce. Był autorem kilkuset dzieł, w tym ok. 50 symfonii, prawie 20 mszy oraz kilkunastu oper, w tym m.in. „Czarodziejski flet”, „Wesele Figara” i „Don Giovanni”.

O autorze