„Moc przeznaczenia” Verdiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego w transmisji z Metropolitan Opera

0

W Metropolitan Opera trwają przygotowania do premiery „Mocy przeznaczenia” Verdiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Spektakl jest koprodukcją Met i Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w Warszawie prezentowany był w styczniu 2023 roku. Nowojorska premiera zaplanowana jest na 26 lutego, z kolei transmisja spektaklu do kin na całym świecie odbędzie się 9 marca. Lista kin dostępna jest w miejscu: Na żywo w kinach (nazywowkinach.pl)

W roli Leonory zadebiutuje sopranistka Lise Davidsen, jako jej nieszczęsny kochanek Don Alvaro zaprezentuje się Brian Jagde, a Igor Golovatenko (baryton) wystąpi w partii jej pałającego żądzą zemsty brata Dona Carlo. Judit Kutasi (mezzosopran) pojawi się jako przepowiadająca przyszłość Preziosilla, Patrick Carfizzi (bas-baryton) jako Brat Melitone, a Soloman Howard (bas) wystąpi w podwójnej partii Ojca Leonory/Ojca Gwardiana. Orkiestrą Met dyrygować będzie dyrektor muzyczny teatru Yannick Nézet-Séguin. Przedstawienie w reżyserii Trelińskiego to pierwsze od prawie 30 lat wystawienie „Mocy przeznaczenia” w Metropolitan Opera.

„Moc przeznaczenia” będzie już trzecią inscenizacją Mariusza Trelińskiego realizowaną przez Teatr Wielki w Warszawie w koprodukcji ze słynną Met – po dyptyku „Jolanta” Czajkowskiego/”Zamek Sinobrodego” Bartóka (premiera polska: 13 grudnia 2013) oraz „Tristanie i Izoldzie” Wagnera (premiera polska: 12 czerwca 2016).

***

Ze względu na duże zainteresowanie publiczności, warszawski Teatr Studio organizuje dodatkowy pokaz spektaklu (retransmisję) w dniu 24 marca.

O autorze