Medici.tv: Krzysztof Bączyk w „Weselu Figara” Mozarta z Festiwalu w Salzburgu

1

Na medici.tv można bezpłatnie obejrzeć nagranie premierowego spektaklu „Wesela Figara” Mozarta z tegorocznego Festiwalu w Salzburgu. W tytułowej roli występuje Krzysztof Bączyk, a jako Antonio na scenie pojawia się Rafał Pawnuk.

Reżyseruje Martin Kušej, który tym razem osadził akcję spektaklu w światku gangsterów. Kušej jest dyrektorem artystycznym Burgtheater Wien, a na swoim koncie ma wiele głośnych operowych realizacji, tj. „Rusałka” Dworzaka, „Macbeth” Verdiego, „Moc przeznaczenia” Verdiego w Bayerische Staatsoper, „Carmen” Bizeta w Staatsoper Unter den Linden, „Tosca” Pucciniego w Theater an der Wien.

Krzysztof Bączyk debiutuje na prestiżowym Festiwalu w Salzburgu. Ubiegłego lata występował w „Normie” Belliniego na Festiwalu d’Aix en Provence. W 2023 roku po raz pierwszy zaśpiewał w Metropolitan Opera i to od razu w dwóch produkcjach – „Aidzie” Verdiego oraz „Cyganerii” Pucciniego, w której powróci jesienią do Nowego Jorku. W zakończonym właśnie sezonie można go było usłyszeć również w transmitowanym do kin „I Capuleti e i Montecchi” Belliniego w Opéra National de Paris, „Trubadurze” Verdiego w Gran Teatre del Liceu czy „Luizie Miller” Verdiego w Oper Köln. Figarem w „Weselu Figara” Mozarta był już w Operze Wrocławskiej i w Boston Symphony Hall.

Kolejnym debiutantem jest Rafał Pawnuk, znany w Polsce z występów w Operze na Zamku („Król Roger” Szymanowskiego, „Trubadur” Verdiego, „Cosi fan tutte” Mozarta, „Carmen” Bizeta) oraz Operze Bałtyckiej („Aida” Verdiego). Z Kušejem miał okazję współpracować przy okazji „Toski” Pucciniego w Theater an der Wien, gdzie kreował rolę Zakrystiana. Artysta związany jest głównie ze sceną niemiecką, gdzie śpiewał m.in. w Deutsches Nationaltheater & Staatskapelle Weimar czy Stadttheater Klagenfurt.

W „Weselu Figara” w Salzburgu występują również: Andrè Schuen, Adriana Gonzalez, Sabine Devieilhe, Lea Desandre, Kristina Hammarström, Peter Kálmán, Manuel Günther, Andrew Morstein, Serafina Starke. Orkiestrą dyryguje Raphaël Pichon.

O autorze