Mariusz Kwiecień w „Cyganerii” na otwarcie sezonu w Royal Opera House

1

Prezentacje repertuaru teatrów operowych na sezon 2017/2018 trwają w najlepsze. Równocześnie z Wiener Staatsoper plany na przyszły sezon przedstawiła Royal Opera House w Londynie.

Londyńska opera uchodzi obecnie za jedną z najważniejszych scen świata. Sezon 2017/2018 otworzy w dniu 11 września premiera „Cyganerii” Pucciniego, a w roli Marcello wystąpi w niej Mariusz Kwiecień. Polski baryton dzielić będzie scenę z Nicole Car (Mimi), Michaelem Fabiano (Rodolfo) oraz Nadine Sierrą (Musetta). Orkiestrę poprowadzi sir Antonio Pappano. Przedstawienie będzie wystawiane przez cały miesiąc, do 10 października. Spektakl w reżyserii Richarda Jonesa powstał we współpracy z Teatro Real w Madrycie oraz Lyric Opera of Chicago. To nie jedyny spektakl, w którym podziwiać będzie można talent najsłynniejszego polskiego barytona – na przełomie stycznia i lutego zaśpiewa on będącą perła w koronie jego repertuaru rolę Don Giovanniego w operze Mozarta pod tym samym tytułem. Jako Don Ottavio wystąpi wtedy Pavol Breslik, a partię Leporello kreować będzie Ildebrando D’Arcangelo.

Teatr w Londynie przygotował łącznie sześć nowych produkcji operowych. Poza „Cyganerią” będą to „Semiramida” Rossiniego, „Lohengrin” Wagnera, „Carmen” Bizeta, „Z domu umarłych” Janacka, światowa premiera nowej opery Benjamina „Lessons in Love and Violence” oraz „Anioł z Nisidy” Donizettiego.

„Semiramida” przygotowana została w koprodukcji z Bayerische Staatsoper i prezentowana była w Monachium w lutym tego roku. W spektaklu w reżyserii Davida Aldena wystąpi obsada, którą można było zobaczyć nie tylko bezpośrednio w teatrze, ale również w internetowej transmisji z Bayerische Staatsoper – Joyce DiDonato, Daniela Barcellona i Lawrence Brownlee. Na scenie pojawi się również Ildebrando D’Arcangelo, a orkiestrę poprowadzi sir Antonio Pappano.

David Alden realizuje również nową inscenizację „Lohengrina” Wagnera. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Andris Nelsons, a główne role kreować będą Klaus Florian Vogt, Kristine Opolais i Christine Goerke. Premiera „Carmen” jest z kolei przygotowywana przez Barrie Kosky-ego – reżysera znanego warszawskiej publiczności z „Czarodziejskiego fletu” Mozarta, wystawianego w bieżącym sezonie w TWON. Tytułową rolę dzielić będą dwie mezzosopranistki – Anna Goryachova oraz Gaëlle Arquez.

Krzysztofowi Warlikowskiemu powierzono reżyserię opery „Z domu umarłych”, która po raz pierwszy prezentowana będzie na deskach Royal Opera House. W obsadzie znajdują się między innymi  Johan Reuter i Willard W. White.

George Benjamin oraz librecista Martin Crimp są autorami mającej swoją prapremierę „Lessons in Love and Violence”. Po uznanej za jedną z najlepszych współczesnych oper „Written on Skin”, to kolejny efekt współpracy tych twórców.

Ostatnią premierą sezonu będzie opera „Anioł z Nisidy” Donizettiego, która wystawiona zostanie jedynie w wersji koncertowej. Dzieło to porównać można z „Faworytą” autorstwa tego samego kompozytora. W roli głównej wystąpi Joyce El-Khoury, natomiast orkiestrę poprowadzi Mark Elder. Koncert zrealizowany zostanie we współpracy z Opera Rara.

W repertuarze znalazło się wiele dodatkowych pozycji z udziałem znanych i lubianych przez publiczność solistów. Anna Netrebko wystąpi wraz ze swym mężem Yusifem Eyvazovem w „Makbecie” Verdeigo. Elina Garanca pojawi się na scenie jako  Santuzza w „Cavalleria rusticana” Mascagniego. Simon Keenlyside zaśpiewa partię Tonio w „Pajacach”  Leoncavallo oraz Forda w „Falstaffie”. Matthew Polenzani zaprezentuje się w późniejszych spektaklach „Cyganerii”, zaś Michael Fabiano będzie partnerował Dmitri Hvorostovsky’emu w „Rigoletto”. Ulubienica londyńskiej widowni, Angela Gheorghiu, zaśpiewa się po raz kolejny partię Florii Toski w operze Pucciniego, a Branodn Jovanovich, który ostatnio brawurowo wcielił się w postać Księcia w nowojorskiej „Rusałce” wystąpi jako Sergey w „Lady Makbet z mceńskiego powiatu” Szostakowicza. Charlesa Castronovo będzie można podziwiać w „Łucji z Lammermooru”.

Poza udziałem Mariusza Kwietnia w dwóch produkcjach, na londyńskiej scenie będzie można zobaczyć jeszcze jeden polski akcent – w roli Silvio w „Pajacach” Leoncavallo wystąpi młody baryton Andrzej Filończyk, który zaczyna już być zauważany przez osoby odpowiedzialne za dobór obsad w najlepszych teatrach Europy.

Cały program na sezon 2017/2018 można zobaczyć na stronie internetowej Royal Opera House: http://www.roh.org.uk/news/opera-and-music-at-the-royal-opera-house-201718

O autorze