Krzysztof Polonek na stałe koncertmistrzem Berlińskich Filharmoników!

0

Berliner Philharmoniker informuje, że Krzysztof Polonek z sukcesem zakończył okres próbny na stanowisku koncertmistrza i będzie nadal pełnić tę funkcję w uchodzącej za jedną z najlepszych orkiestr symfonicznych świata.

Urodzony w Krakowie skrzypek jest członkiem orkiestry Berlińskich Filharmoników od 2009 roku. Jego ojciec, Zdzisław Polonek, był pierwszym polskim altowiolistą Berliner Philharmoniker. Razem z matką, która była pianistką, zaszczepili w synu miłość do muzyki.

„Mój rodzinny dom wywarł na mnie fundamentalny wpływ zarówno pod względem muzycznym, jak i artystycznym” – mówi muzyk – „To, co mnie osobiście porusza w Berliner Philharmoniker to fakt, że przez kilka lat mogłem grać z ojcem w orkietrze, którą znałem i podziwiałem od czasów Karajana”.

Krzysztof Polonek studiował pod kierunkiem Tomasza Tomaszewskiego na Akademie der Künste w Berlinie, Thomasa Brandisa na Uniwersytecie Muzycznym w Lubece oraz Markusa Beckera w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze. Tytuł doktora sztuk muzycznych uzyskał pod kierunkiem Jarosława Pietrzaka na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Karierę rozpoczął w 2001 roku w Deutsche Oper Berlin jako drugi koncertmistrz. W latach 2002-2005 grał w orkiestrze Drezdeńskich Filharmoników, a do 2009 roku w berlińskiej Rundfunk-Sinfonieorchester. Jest obecnie również członkiem Berlin Piano Trio oraz Brahms Piano Quartet.

„Jako koncertmistrz mam inny poziom odpowiedzialności, ponieważ jestem łącznikiem pomiędzy pojedynczymi sekcjami instrumentów, solistami a dyrygentem” – mówi Krzysztof Polonek

Berlińskich Filharmoników uznaje się na najbardziej demokratyczną orkiestrę symfoniczną na świecie. Krzysztof Polonek został wybrany na koncertmistrza orkiestry głosami swoich kolegów z zespołu w lutym 2019 roku i zastąpił na tym stanowisku Andreasa Buschatza, który w 2017 roku związał się z orkiestrą Gewandhaus Leipzig. Polonek nie jest jedynym Polakiem zasiadającym w orkiestrze Berliner Philharmoniker – od 1986 roku funkcję pierwszego koncertmistrza pełni Daniel Stabrawa.

O autorze