Krzysztof Bączyk w transmisji do kin z Paryża

2

Już dziś o godz. 19.10 w kinach w całej Polsce będzie można zobaczyć transmisję na żywo opery „I Capuleti e i Montecchi” Belliniego z Opéra National de Paris.

W roli Lorenza, który doradza Romeowi i Julii tragiczny w skutkach podstęp wystąpi Krzysztof Bączyk. Artysta zadebiutuje w tym sezonie w Metropolitan Opera śpiewając partie Faraona w „Aidzie” Verdiego i Colline’a w „Cyganerii” Pucciniego. Jego najbliższe kontrakty obejmują także teatry jak m.in. Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Oper Köln w Kolonii czy Théâtre des Champs-Elysées.

Liryczna opera Vincenza Belliniego „I Capuleti e i Montecchi” jest adaptacją włoskich źródeł, z których czerpał też William Shakespeare, pisząc swoją tragedię „Romeo i Julia”. Skupia się jednak na kontekście politycznym opowieści, tj. na walce gibelinów z gwelfami. Choć ta opera nie sięga genialnych wyżyn, które włoski kompozytor osiągnął w „Normie” i „Lunatyczce”, to na pewno jest doskonałym przykładem belcanta, czyli XIX-wiecznego włoskiego stylu śpiewania, który koncentruje się na pięknie wykonania. Ciekawym zabiegiem, zastosowanym przez Belliniego, jest powierzenie roli Romea mezzosopranistce. Uznał on bowiem, że nastolatka nie może śpiewać dojrzały głos męski. Bardzo elegancką inscenizację „I Capuleti e i Montecchi” przygotował dla paryskiej sceny Robert Carsen, kanadyjski reżyser zatrudniany przez najlepsze teatry operowe świata, słynący z wysmakowanych i precyzyjnych spektakli.

Spektakl można obejrzeć:

• Sieć Multikino Polska
• Kino Kosmos w Katowicach
• Kino Oskard w Koninie

O autorze