Po trwającym niemal dwa lata remoncie swoje podwoje otwiera Opera Śląska. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń, spośród których największą atrakcją jest koncert Aleksandry Kurzak, który odbędzie się 11 listopada. Jak wynika z kalendarza artystki, w tym sezonie artystycznym będzie to jej jedyny występ w Polsce.
W najbliższych miesiącach Aleksandra Kurzak będzie śpiewać głównie w nowojorskiej Metropolitan Opera, gdzie wcieli się w dwie heroiny z oper Pucciniego – tytułową Madamę Butterfly oraz Liu w „Turandot”. Jej angaże obejmują również m.in. rolę Santuzzy w „Rycerskości wieśniaczej” Mascagniego w Royal Opera House, „Madamę Butterfly” Pucciniego w Teatro Real i „Toskę” Pucciniego w Staatsoper Unter den Linden.
W trakcie koncertu w Bytomiu śpiewaczce towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Śląskiej pod przewodnictwem Tomasza Tokarczyka, nowego kierownika muzycznego teatru.
12 i 19 listopada Opera Śląska zaprasza na „Galę Otwarcia Sceny WRACAMY DO GRY”, w trakcie której zaprezentują się Gabriela Legun, Ruslana Koval, Anna Borucka, Stanislav Kuflyuk, Andrzej Lampert i Łukasz Załęski.
21 listopada odbędzie się przedpremierowy pokaz spektaklu baletowego „Makbet”, a 25 listopada jubileusz 40-lecia pracy artystycznej świętować będzie Andrzej Dobber, który dwukrotnie kreować będzie tytułową rolę Nabucca. W operze Verdiego zaśpiewają również Monika Cichocka, Anna Borucka, Aleksander Teliga i Łukasz Załęski.
Pierwszą premierą sezonu będzie „Bal maskowy” Verdiego w inscenizacji Anny Wieczur (9 grudnia). W obsadzie spektaklu znajdują się m.in. Matheus Pompeu, Łukasz Załęski, Wioletta Chodowicz, Anna Wiśniewska-Schoppa, Stepan Drobit, Stanislav Kuflyuk, Adam Woźniak, Małgorzata Walewska, Anna Borucka, Marta Huptas, Gabriela Legun i Ruslana Koval.
Od czasów pandemii polskie teatry operowe mają irytujący zwyczaj publikowania repertuaru w perspektywie ok. 3 miesięcy, zatem można spodziewać się, że artystyczne plany Opery Śląskiej na rok 2024 poznamy z końcem grudnia.
Prace związane z modernizacją Opery Śląskiej rozpoczęły się w styczniu 2022 roku. Przebudowane zostały scena oraz zascenie, co poprawiło zarówno bezpieczeństwo pracy, jak i możliwości techniczne instytucji, dostosowując ją do współczesnych wymogów.