Już wkrótce premiera „Carmen” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

0

7 czerwca o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie premiera opery „Carmen” George’a Bizeta w reżyserii Andrzeja Chyry.

„Carmen” to niewątpliwie jedna z najczęściej wystawianych oper na świecie. Mimo ogromnego powodzenia dzisiaj, jej początkowe losy były wyjątkowo trudne – prapremiera nie powiodła się, co przyczyniło się do przedwczesnej śmierci kompozytora. Nowatorska opera werystyczna z żywymi, zwyczajnymi bohaterami (jak żołnierze, pracownice fabryki) od lat porywa słuchaczy niezwykłym temperamentem, hiszpańskim kolorytem i efektownością. Powoływana w kolejnych inscenizacjach historia cyganki-uwodzicielki to jednak nie tylko – jak zwykło się uważać – hymn na cześć życia z kultową uwerturą i Habanerą, ale też opowieść o granicach wolności, zbrodni i różnych systemach wartości.

Andrzej Chyra – reżyser i Małgorzata Sikorska-Miszczuk – dramaturg pracowali już wspólnie nad operą „Czarodziejska góra” Pawła Mykietyna, odnosząc sukces dzięki dogłębnej interpretacji dzieła Thomasa Manna. Tym razem duet zmierzy się z anatomią zbrodni.

Z historii miłosnej wydobędzie opowieść o zderzeniu dwóch równych, lecz sprzecznych systemów wartości – absolutnego wojskowego porządku (w postaci Don José) z niemożliwą wręcz do zrealizowania wolnością (w postaci Carmen). Nie będzie to więc spotkanie z karczemną seksualnością i zazdrością w tle – to raczej historia prawdziwej miłości, która doprowadzi do zbrodni. W ich inscenizacji zobaczymy nowość – postać chłopca, który zaprzyjaźnia się z diabłem, a w którym odbije się cała opowieść.

Kolejne spektakle: 8, 9/06 godz. 19.00, 10/06 godz. 18.00, 12, 13, 14, 15, 16/06 godz. 19.00, 17/06 godz. 18.00

OBSADA

Carmen – Rinat Shaham / Monika Ledzion-Porczyńska
Micaela – Ewa Tracz / Katarzyna Trylnik
Frasquita – Maria Domżał / Joanna Kędzior
Mercedes – Anna Bernacka / Joanna Krasuska-Motulewicz
Don Jose – Leonardo Capalbo / Dario Di Vietri
Escamillo – Mariusz Godlewski /Michał Partyka
Zuniga – Krzysztof Bączyk / Hubert Kowalczyk
Le Dancaire – Paweł Trojak / Damian Wilma
Remendado – Piotr Maciejowski / Tomasz Madej
Lilas Pastia – Jacek Beler

O autorze