Jakub Józef Orliński zadebiutuje w Teatro Colón

3

8 sierpnia polski kontratenor po raz pierwszy wystąpi w Buenos Aires i zaśpiewa z zespołem Il Pomo d’Oro, wykonującym muzykę barokową.

Według argentyńskich krytyków muzycznych „Jakub jest jedną z nowych postaci na scenie lirycznej. Jego eteryczny głos i swoista charyzma pozwalają mu dotrzeć z muzyką z repertuaru barokowego do nowych pokoleń odbiorców

Jakub Józef Orliński studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, następnie kontynuował naukę w Akademii Operowej Teatru Wielkiego, a potem doskonalił swoje umiejętności w Juilliard School w Nowym Jorku. Po raz pierwszy wystąpi w Teatro Colón z towarzyszeniem orkiestry Il Pomo D’Oro, z którą nagrał swój debiutancki album w 2018 roku.

To kolejny polski śpiewak operowy, który w mijającym sezonie wystąpi w Teatro Colón w Buenos Aires. Wcześniej śpiewał tu Piotr Beczała i Rafał Siwek, który wystąpił w operze „Nabucco” Verdiego. Na październik planowana jest premiera opery „Poławiacze pereł” Bizeta, którą wyreżyseruje Michał Znaniecki.

Dla Jakuba Józefa Orlińskiego występ w Buenos Aires jest częścią trasy koncertowej po Ameryce Południowej. Od początku sierpnia odbyły się już koncerty w Rio de Janeiro i São Paulo w Brazylii, zaplanowany jest również w kolumbiskiej Bogocie.

O autorze