Jakub Józef Orliński zaczyna w Polsce europejską trasę koncertową „Beyond Tour”

0

Jakub Józef Orliński występami w Polsce rozpoczyna europejską trasę koncertową związaną z promocją najnowszego albumu zatytułowanego „Beyond”. Artyście towarzyszyć będzie orkiestra Il Pomo d’Oro.

Znany kontratenor zaśpiewa dziś (24.10) w Operze Wrocławskiej, a następnie dwukrotnie pojawi się na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie (25, 26.10). Dodatkowy termin 25 października został dołożony przez organizatorów z powodu ogromnego zainteresowania koncertami artysty.

Niezwykle się cieszymy, że Jakub Józef Orliński, którego światowa kariera rozwija się w sposób wręcz oszałamiający, wystąpi w Filharmonii Narodowej. Bilety na zaplanowany już kilka miesięcy temu koncert 26 października rozeszły się w ciągu dwóch godzin. Wtedy, widząc tak ogromne zainteresowanie, udało się wraz z managementem artysty zaproponować słuchaczom drugi koncert, dzień wcześniej. Ogłosiliśmy kiedy będzie można kupić bilet i… ku wielkiemu naszemu zdumieniu na drugi koncert bilety rozeszły się w niewiarygodnym czasie 20 minut! Ponad tysiąc miejsc na Sali!” – mówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektor Filharmonii Narodowej Wojciech Nowak.

Kolejne przystanki na trwającej aż do grudnia trasie koncertowej artystów to Walencja, Oviedo, Paryż, Bruksela, Tuluza, Montpellier, Bordeaux, Lucerna, Amsterdam, Kolonia, Arnhem, Essen, Lizbona, Luksemburg, Berlin, Linz, Wersal i Turyn.

Podczas koncertów publiczność usłyszy utwory Monteverdiego, Mariniego, Cacciniego, Frescobaldiego, Kerlla, Strozzi, Cavalliego, Pallavicina,  Nettiego, Sartorio, Jarzębskiego i Moratelliego. „Program (…) ukazuje rewolucję, jaka dokonała się w XVII-wiecznej muzyce włoskiej, nowe postrzeganie możliwości ludzkiego głosu, jego ekspresję i przekraczanie granic” – tłumaczył PAP Wojciech Nowak.

„Beyond” to szósty solowy album w dorobku Orlińskiego. Jego pierwsza płyta „Anima Sacra” nagrodzona została statuetką Opus Klassik oraz otrzymała nominację do Fryderyka 2019 w kategorii „Najlepszy album polski za granicą”. W 2019 roku śpiewak utytułowany został Młodym Artystą Roku wg brytyjskiego magazynu „Gramophone”, a w 2020 roku został laureatem Paszportu „Polityki” w kategorii muzyka poważna za rok 2019, za „niepospolitą umiejętność poruszania emocji w interpretacjach muzyki dawnej, piękny głos, charyzmę estradową, pracowitość, ambitne kształtowanie repertuaru i pokorę wobec muzyki”.

W 2021 r. Orliński otrzymał International Opera Awards, zwaną operowym Oscarem, za album „Facce d’Amore” (2019) poświęcony barokowej muzyce świeckiej. W 2023 roku otrzymał także nagrodę Opus Klassik w kategorii „śpiewak roku” za album „Farewells” z polską liryką wokalną nagrany z Michałem Bielem. Na kolejny album pt. „Stabat Mater” (2022) składają się dwie płyty – jedna z nagraniem dzieła oraz DVD z filmem Sebastiana Pańczyka do „Stabat Mater” Antonia Vivaldiego.

O autorze