We wtorek 15 listopada ogłoszono nominacje do Grammy 2023. Aż dwie produkcje Metropolitan Opera będą walczyć o nagrodę w kategorii „Best Opera Recording”. Jedną z nich jest „Eurydice” Aucoina, w której jako alter ego Orfeusza wystąpił Jakub Józef Orliński. Uwielbiany na całym świecie polski kontratenor debiutował tą rolą na deskach słynnej Met.
„Gram rolę Orpheus’s Double, ale tak naprawdę już pierwszego dnia dostałem pseudonim „Muzyk”. Jestem pierwiastkiem boskości Orfeusza, kiedy myśli o muzyce, kiedy ma wykonać niesamowite zadanie, np. otworzyć wrota Hadesu. Wtedy pojawiam się ja, jego niezwykłość czy, jak ktoś określił, super moc” – mówił w ubiegłym roku w rozmowie z PAP Orliński.
Spektakl w reżyserii Mary Zimmerman miał swoją premierę w Nowym Jorku w listopadzie 2021 roku, a na początku grudnia trafił do kin na całym świecie w ramach cyklu „The Met: Live in HD”. Przedstawienie jest kolejną adaptacją mitu o Orfeuszu, który zszedł do podziemi Hadesu, by wydostać z nich swą ukochaną żonę. Orkiestrą Met dyryguje Yannick Nézet-Séguin.
Nagranie opery Aucoina będzie rywalizować o statuetkę Grammy z „Fire Shut Up in My Bones” Blancharda (Metropolitan Opera) oraz “Davis: X — The Life and Times of Malcolm X” zrealizowanym przez Boston Modern Orchestra Project oraz Odyssey Opera Chorus.
W kategorii „Best Opera Recording” na nagrodę Grammy miał w 2017 roku szansę wystawiony w Royal Opera House spektakl „Króla Rogera” Szymanowskiego. W tytułową rolę wcielał się wówczas Mariusz Kwiecień. Trzy lata temu nominację otrzymał z kolei „Lohengrin” Wagnera zarejestrowany podczas Festiwalu w Bayteuth. W przedstawieniu wystąpili Piotr Beczała i Tomasz Konieczny. Rok później o statuetkę ubiegała się nagrana z udziałem Jakuba Józefa Orlińskiego „Agrippina” Haendla.
Grammy to jedna z najbardziej prestiżowych nagród muzycznych świata, co roku przyznaje ją amerykańska Recording Academy. Uroczystość rozdania nagród zaplanowana jest na 5 lutego w Crypto.com Arena w Los Angeles.